Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Liczba pasażerów wzrosła o 50 procent

Sochaczewski Zakład Komunikacji Miejskiej w ciągu ostatnich lat przeszedł technologiczną i ekologiczną metamorfozę. Miejsce wysłużonych Jelczy M11 zajął nowy tabor, pojawiły się biletomaty, a liczba pasażerów wzrosła o kilkadziesiąt procent, co wiąże się z wprowadzeniem darmowych przejazdów dla mieszkańców miasta.

Trzy lata temu zakończyło się wdrażanie projektu Sochaczewski EkoBus - ogromnego i kosztownego przedsięwzięcia, dzięki któremu Zakład Komunikacji Miejskiej przeniósł się w XXI wiek. Kosztem ponad 9 milionów złotych, z czego ponad 7 milionów to środki unijne, a 800 tysięcy dotacja z budżetu państwa, zmodernizowano tabor kupując pięć nowych autobusów, w tym trzy elektryczne. Każdy z nich ma klimatyzację, ładowarki do telefonów, a GPS pozwala pasażerom na bieżąco śledzić w aplikacji Time4BUS, gdzie dokładnie znajduje się autobus i za ile minut dojedzie na przystanek.

Polubiliśmy biletomaty

- To była największa inwestycja, bo koszt zakupu pojazdów wyniósł 8,2 mln zł, ale nie jedyna. Zakupiliśmy też 26 wiat przystankowych z charakterystycznym motywem klawiatury fortepianu, dwa biletomaty, pięć tablic wyświetlających rozkład jazdy, powstało stanowisko obsługujące sprzedaż biletów okresowych i stanowisko ładowania autobusów elektrycznych - mówi dyrektor ZKM Beata Furman.

Obecnie 30 procent biletów jednorazowych i 70 procent ulgowych okresowych sprzedawana jest w biletomatach. ZKM odszedł też od papierowych biletów miesięcznych i od trzech lat wydaje plastikowe karty, które można doładować w biletomatach na placu Kościuszki lub przy dworcu PKP.

- Do dziś wydaliśmy dwa tysiące kart. Pasażerowie nie muszą już przyjeżdżać do naszego biura, by przedłużyć bilet na kolejny miesiąc. Mogą to zrobić w biletomacie, przez całą dobę, zapłacić gotówką lub kartą – wyjaśnia Beata Furman.

Darmowe przejazdy

Z wyliczeń Zakładu Komunikacji Miejskiej wynika, że od czasu wprowadzenia darmowych przejazdów dla posiadaczy Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, co nastąpiło w lipcu ubiegłego roku, liczba pasażerów zwiększyła się o 50 procent.

- Skok liczby pasażerów połowę to bardzo dobry wynik, świadczący o tym, że decyzja podjęta przez burmistrza i radę miasta była potrzebna i oczekiwana przez sochaczewian. Darmowe przejazdy miały zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego i tak się stało - podkreśla dyrektor ZKM.

I przypomina, że Sochaczewską Kartę Mieszkańca wyrabia się w ratuszu a potem, raz w roku, należy ją odnowić. Nie wszyscy o tym pamiętają i przez to niekiedy, w trakcie kontroli biletów, dochodzi do przykrych sytuacji.

Za darmo do Żelazowej Woli

Dodajmy, że nie tylko mieszkańcy Sochaczewa mogą korzystać z darmowych przejazdów. Jak co roku w okresie letnim w weekendy i dni świąteczne linia nr 6 z PKP do Żelazowej Woli jest bezpłatna dla wszystkich pasażerów. "Szóstka" wyruszyła na trasę przed weekendem majowym i będzie jeździła do końca września. Koszt działania linii po połowie pokrywa budżet miasta i budżet gminy Sochaczew. Tym projektem ratusz zachęca do odwiedzin domu urodzenia F. Chopina, ale też do korzystania z transportu zbiorowego. Turyści nie muszą wyprowadzać samochodu z garażu. Do muzeum dojadą pociągiem, a do muzeum i z powrotem na stację pojadą bezpłatną „szóstką”.

 

Izabela Goryniak

A A A
25-05-2023
godz.08:46
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 10.06.2023 r. 4251280 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy