Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Rekrutacja z dużym zainteresowaniem i dopłatami

Zakończył się najważniejszy etap rekrutacji do sochaczewskich przedszkoli i żłobka. Chętnych przybywa z roku na rok, miasto podejmuje więc kolejne działania wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców. To między innymi dopłaty do miejsc w niepublicznych placówkach i plany utworzenia filii żłobka w Chodakowie.

Od 2019 roku miasto dopłaca niepublicznym żłobkom, jeśli zapewnią opiekę dziecku do lat 3 zamieszkującemu w Sochaczewie. Dotacja to aż 300 złotych miesięcznie.

- Decyzja o utworzeniu systemu częściowej refundacji kosztów, jakie rodzice ponoszą w prywatnych żłobkach, podyktowana była rosnącymi potrzebami w zakresie opieki żłobkowej. Dzięki programowi rodzic płaci mniejsze czesne, a oddziałów żłobkowych wciąż przybywa. Obecnie w Sochaczewie działa siedem niepublicznych żłobków, z czego cztery korzystają z programu. W ubiegłym roku z miejskiego budżetu przekazaliśmy im blisko 130 tysięcy złotych wsparcia. Współfinansujemy w ten sposób około 60 miejsc – mówi z-ca burmistrza Marek Fergiński.

70,5 tys. trafiło do żłobka Wesołe Żabki, pozostałe placówki to Mini Oxford (22 tys.), Leśne Skrzaty (13 tys.) i Klubik Małego Koali (24 tys.).

- Taka jest potrzeba mieszkańców. Mamy wracając do pracy po urodzeniu dziecka, chcą je zostawić pod fachową opieką, a my wspólnie z prywatnymi podmiotami wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom – dodaje wiceburmistrz.

Dofinansowanie otrzymują nie rodzice, ale podmioty prowadzące niepubliczne żłobki (300 zł na dziecko) i kluby dziecięce (200 zł), wpisane do rejestru prowadzonego przez UM. Na dotację mogą też liczyć firmy zatrudniające dziennych opiekunów i osoby samozatrudnione prowadzące tego typu działalność (150 zł). To stawki obowiązujące w przypadku, gdy rodzina mieszka w Sochaczewie, tu rozlicza się z podatków i co najmniej jeden rodzic ma Sochaczewską Kartę Mieszkańca.

Opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami miasta sprawuje przede wszystkim Integracyjny Żłobek Miejski, oddany do użytku w 2014 roku, który zapewnia 115 miejsc. Tam też, jak w szkołach podstawowych i miejskich przedszkolach, kończy się procedura naboru chętnych na nowy rok.

- Miejsc jest mniej, niż chętnych, stąd podejmowane przez nas działania, by zwiększyć ich liczbę. Gotowe są plany uruchomienia nowego żłobka w Chodakowie, na bazie przedszkola nr 6. Zakończyliśmy etap projektowania i będziemy poszukiwać środków zewnętrznych na tę inwestycję – deklaruje Marek Fergiński.

8 maja wyniki rekrutacji ogłosiły przedszkola miejskie. Obecnie trwa etap potwierdzania przez rodziców woli przyjęcia dziecka do wskazanej placówki. Później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Co roku wzrasta zapotrzebowanie na opiekę przedszkolną, dlatego w nadchodzącym roku szkolnym powstanie dodatkowy oddział w chodakowskim przedszkolu nr 6 (dla trzylatków) oraz „zerówka” w Szkole Podstawowej nr 1 jako filia Miejskiego Przedszkola nr 1.

Ratusz wspomaga dużymi dotacjami także prywatne przedszkola, uzupełniające miejską ofertę. W 2022 roku do niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych miasto dopłaciło z własnego budżetu 11 mln złotych.



IG

A A A
17-05-2023
godz.08:51
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 10.06.2023 r. 4251251 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy