Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Cztery wieczory rozmów o mieście

Przed nami ostatnie w tym roku otwarte dla każdego zainteresowanego spotkanie burmistrza z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Zapraszamy do kramnic na godzinę 18.00.

Kończy się tegoroczny cykl spotkań burmistrza z mieszkańcami Sochaczewa. O problemach, bolączkach, oczekiwaniach wobec samorządu rozmawiano w SCK w Boryszewie, SCK w Chodakowie, ŚDS przy ul. Zamkowej i a dziś ostatnia debata w kramnicach miejskich. W spotkaniach uczestniczą także wiceburmistrzowie Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski.

 

Zachęcając do udziału w dzisiejszej rozmowie o mieście, przypominamy najczęściej zadawane pytania w czasie poprzednich trzech spotkań.

Czy jest w planach przebudowa ulicy Chopina na odcinku od torów kolejki wąskotorowej do skrzyżowania z Trojanowską i Staszica.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich deklaruje, że wprowadzi to zadanie do swoich planów inwestycyjnych zaraz po tym, gdy miasto przekaże mu dokumentację techniczną. Ratusz zlecił opracowanie projektu i kosztorysów. Prace nad dokumentacją trwają.

Czy miasto, w związku z oszczędzaniem energii, planuje nocne wyłączenia oświetlenia ulicznego, jak ma to miejsce w niektórych gminach?

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo mieszkańców, więc o gaszeniu lamp nie może być mowy. Trwa wymiana opraw na energooszczędne, ledowe, oraz analizy, czy technicznie udałoby się na mniej uczęszczanych ulicach gasić co drugą lampę. Jeśli takie rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo, będzie mogło być zastosowane.

Kiedy wymieniony zostanie bardzo zniszczony odcinek chodnika w Chodakowie, na wysokości parku?

Od 2016 roku MZDW wydał na przebudowę swoich dróg, mostów i rond leżących w granicach miasta prawie 37 mln zł, czyli niespotykaną dotąd kwotę. Tak duży zakres prac udaje się realizować dzięki bardzo dobrej współpracy z radnym sejmiku Mirosławem Adamem Orlińskim i dyrekcją MZDW. Nasi partnerzy wiedzą, w jakim stanie jest chodnik i jakie są oczekiwania społeczne w tym względzie, dlatego przy najbliższej sposobności wprowadzą jego wymianę do planów remontowych MZDW. 

Czy miasto podniesie podatki, ceny wody i ścieków w 2023 roku?

Stawki podatkowe nie będą podniesione, takie są ustalenia burmistrza i przewodniczącego rady miasta. Jeśli chodzi o wodę i ścieki, to w czerwcu ub. roku nie tylko nie podniesiono cen lecz je obniżono, a sochaczewski ZWiK znalazł się w gronie 3 proc. przedsiębiorstw wodociągowych w kraju, które zdecydowały się na taki ruch. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, obecna taryfa ma obowiązywać do czerwca 2024 roku.

Jak miasto poradzi sobie w tak niepewnym czasie podwyżek, inflacji, rosnących kosztów energii?

Na pewno będzie to trudny rok, ale w historii samorządu bywały znacznie gorsze okresy, choćby chude lata pierwszej kadencji czy czas walki z covidem, a mimo to ratusz i podległe mu jednostki wypełniały swoje zadania. Pewne projekty trzeba będzie przesunąć w czasie, mocnej zacisnąć pasa, ale samorząd na pewno sobie poradzi.

A A A
24-11-2022
godz.09:05
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 29.11.2022 r. 3929637 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy