Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Na początek Boryszew

W poniedziałek 14 listopada w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie rozpoczął się cykl spotkań burmistrza Piotra Osieckiego z mieszkańcami.

Na początku spotkania burmistrz Osiecki przedstawił swoich zastępców i przywitał zgromadzonych. Przybliżył też obecną sytuację w mieście i wskazał najważniejsze działania, które ratusz planuje podjąć w najbliższym czasie, w tym przebudowę 33 ulic, na co środki udało się pozyskać z programu „Polski Ład”.

Drugim wiodącym tematem była dystrybucja węgla w preferencyjnych cenach. Burmistrz zaznaczył, że miasto jest już gotowe do tego zadania. Zebrało od mieszkańców deklaracje, które pozwoliły na oszacowanie zapotrzebowania, zorganizowało całą infrastrukturę dystrybucji i teraz czeka tylko na podpisanie umowy z jednym z państwowych dostawców.

- Jak tylko otrzymamy informację, że węgiel na dniach przyjedzie możemy rozpocząć dystrybucję – przekazał burmistrz Osiecki.

Zaznaczył też, że obecnie trwają starania o to, by cena dystrybuowanego przez Sochaczew węgla była najbliżej ceny minimalnej – 1500 zł, a jak najdalej od maksymalnej, czyli 2000 zł.

Mieszkańcy zgłosili m.in. problem wody, która zbiera się na jezdniach po intensywnych opadach deszczu. Burmistrz przyznał, że system zbierania deszczówki rzeczywiście nie jest przystosowany do tak nagłych oberwań chmury, z jakimi mieliśmy do czynienia wiosną tego roku. Zaznaczył, że kwestia wygląda podobnie również w innych dzielnicach miasta. Dodał, że na szczęście tak intensywne opady nie występują często.

Pojawił się też temat odcinków ulic wymagających remontu. Najczęściej okazywały się to jednak jezdnie nie będące w zarządzie miasta, albo takie których sytuacja własnościowa jest skomplikowana przez bliskość terenów należących do PKP.

Mieszkańcy pytali, czy miasto, w związku z oszczędzaniem energii planuje nocne wyłączenia oświetlenia ulicznego, jak ma to miejsce w niektórych gminach. Burmistrz uspokoił, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo mieszkańców, więc takie wygaszenia nie będą miały miejsca. Trwają jednak próby częściowego wyłączania lamp, w sensie na przykład co drugiej, na mniej uczęszczanych ulicach. Jeśli takie rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na wspomniane bezpieczeństwo, będzie mogło być stosowane. Padło również pytanie czy w tym roku z poruszanych powodów miasto zrezygnuje ze świątecznej iluminacji. Piotr Osiecki obiecał, że mimo iż skromniejsza niż zazwyczaj, to taka iluminacja się pojawi. 

Szczególnie w Boryszewie nie mogło zabraknąć tematu budowy infrastruktury kolejowej w związku z planami uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Burmistrz Osiecki podkreślił, że nie będzie zgody władz miasta na przeprowadzenie linii w jakikolwiek sposób ingerujących w tkankę miasta. Gorąco zaprosił zebranych, by towarzyszyli mu w najbliższą środę w o 17.00 w hotelu Chopin podczas konsultacji społecznych z przedstawicielami CPK, tak by pokazać skalę sprzeciwu mieszkańców naszego miasta wobec planów poprowadzenia choćby nitek kolejowych przez Boryszew.

Kolejne spotkanie mieszkańców z burmistrzem zaplanowano na 17 listopada na godzinę 18.00 w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 101.

A A A
14-11-2022
godz.12:55
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 10.06.2023 r. 4251288 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy