Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Sprawdź, gdzie odbierzesz preparat

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego na terenie Sochaczewa wyznaczono punkty wydawania jodku potasu. Gdyby zaszła taka konieczność preparat będzie wydawany w szkołach podstawowych, przedszkolach, żłobku, siedzibie Centrum Usług Społecznych i Środowiskowym Domu Samopomocy.

Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to działanie wyłącznie o charakterze prewencyjnym, a w chwili obecnej zagrożenie skażeniem radiacyjnym nie występuje. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, a odpowiednia ilość jodku jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Jodek stosuje się w przypadku zdarzeń, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów do atmosfery. Zapobiega wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę.

Preparat będzie wydawany mieszkańcom wyłącznie po ogłoszeniu decyzji szefa MSWiA o rozpoczęciu akcji. Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.

Rząd podjął decyzję o dostarczeniu leku do punktów na terenie całego kraju w związku z informacjami o walkach w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Tabletki dostarczono do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA zapewnia, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa, a zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bardzo mało prawdopodobne

Zaleca się przyjęcie odpowiedniej ilości preparatu w ciągu dwóch godzin po usłyszeniu wezwania. Przyjęcie produktu leczniczego po 4-6 godzinach zapewnia ochronę w 50 proc. i systematycznie spada w biegiem czasu.

Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla noworodków i dzieci można je rozpuścić w wodzie, syropie lub innym płynie.

Przyjmowanie tabletek przez osoby powyżej 40 lat nie jest zalecane, ponieważ ryzyko zachorowania na nowotwór tarczycy jest bardzo małe w tej grupie, podczas gdy częstość występowania chorób tarczycy jest większa, w związku z czym ryzyko powikłań jodkiem potasu jest wyższe.

Przeciwwskazania
- opryszczkowe zapalenia skóry Duhringa
- nadczynność tarczycy
- zapalenie naczyń z hipokomplementemią

Także w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy, należy unikać podawania jodu. W grupie ryzyka znajdują się pacjenci z tyreotoksykozą poddawani aktualnemu leczeniu lub pacjenci, którzy w przeszłości chorowali i byli leczeni. Sole potasu powinny być stosowane ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek i nadnerczy, ciężkim odwodnieniem lub bolesnymi skurczami.

 

Lista punktów dystrybucji jodku potasu na terenie Sochaczewa

Jodek potasu - ulotka informacyjna

 

 

                                 

 

 

A A A
05-10-2022
godz.08:01
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 10.06.2023 r. 4251216 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy