Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Niedziela z zakazanymi piosenkami

Tym razem nie na powietrzu, lecz ze względu na obfite opady deszczu pod dachem. W niedzielę 31 lipca, w przeddzień 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w ramach letnich koncertów organizowanych przez miasto, publiczność mogła usłyszeć stare, dobrze znane piosenki z warszawskich ulic.

Koncert w Chodakowie przeniesiono z parku przy ul. Chopina do pobliskiego kościoła Świętego Józefa Robotnika. Wystąpił Piotr Milczarek razem z grupa muzyków i wokalistów. W koncercie zatytułowanym „Walczącej Warszawie” grupa wykonała takie utwory jak m.in. „Dziś idę walczyć – mamo!”, „Pałacyk Michla” czy na zakończenie występu „Warszawskie Dzieci”. Każdy mógł śpiewać piosenki razem z zespołem, nawet jeśli nie pamiętał tekstu, bo ratusz przygotował specjalne śpiewniki z lirykami utworów.  

Więcej zakazanych piosenek rozbrzmiewało w sali koncertowej szkoły muzycznej. Tu również, ze względu na warunki atmosferyczne, przeniesiono koncert z pobliskiego parku. Wystąpiła Orkiestra z Chmielnej. Zespół funkcjonuje od 1928 roku, choć oczywiście na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał się jego skład. Dzięki grupie folklor warszawski jest wiecznie żywy i wciąż cieszy się popularnością. Podczas koncertu w Sochaczewie grupa z Chmielnej zagrała znane niemal wszystkim, szczególnie osobom starszego pokolenia piosenki, takie jak m.in.: „Teraz jest wojna”, „Serce w plecaku”, „Szara piechota”, czy „Siekiera, motyka…”. Tak samo jak w Chodakowie publiczność chętnie wykorzystywała wydane przez urząd miejski książeczki-śpiewniki i wspomagała tym samym wokalnie zespół.

Podobny repertuar będzie można usłyszeć też w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia, w chodakowskim parku. O godz. 16.00 zespół Kapsell z tradycyjnymi i współczesnymi piosenkami warszawskimi. Szczegóły w naszym letnim kalendarium. (mf)

A A A
02-08-2022
godz.14:43
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 12.08.2022 r. 3748165 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy