Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Dwa dni obchodów Godziny „W”

78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego uczcimy cyklem wydarzeń muzycznych i patriotycznych. W ich organizację, wraz z miastem Sochaczew, włączyło się muzeum ziemi sochaczewskiej i 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej z Bielic.

Cykl niedzielnych koncertów 31 lipca zostanie w całości poświęcony 78. rocznicy warszawskiego zrywu. O 16.00 w parku w Chodakowie Piotr Milczarek z zespołem wystąpi z koncertem „Walczącej Warszawie”, a o 17.30 w parku Garbolewskiego piosenki powstańcze przypomni Orkiestra z Chmielnej. Wieczorem dokonania twórcze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego poety, który mając zaledwie 23 lata zginął w powstaniu warszawskim, uczci wybitny jazzman Włodek Pawlik, który do Sochaczewa przyjeżdża z projektem „Baczyński 100”. Wraz z zespołem wykona kompozycje napisane do wierszy Baczyńskiego.

Dalsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia. Trzy wykłady historyczne zaplanowano w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Wygłoszą je pracownicy placówki Radosław Jarosiński, dr Marcin Wilczek i dr Michał Górny. Jedna z prelekcji poświęcona zostanie Zgrupowaniu Stołpeckiemu AK wywodzącemu się z kresów wschodnich, którego żołnierze, w szeregach Grupy „Kampinos”, wzięli udział w powstaniu warszawskim. Zgrupowanie było jednym z najdłużej istniejących polskich oddziałów partyzanckich i jedynym, które przeszło tak długi szlak bojowy.
Oto szczegółowy program obchodów.

1 sierpnia. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
Wykłady:
14.00 – Eksodus warszawskiej ludności cywilnej do Sochaczewa po wybuchu powstania (Radosław Jarosiński)
15.00 – Zgrupowanie Stołpeckie Armii Krajowej w powstaniu warszawskim (dr Marcin Wilczek)
16.00 – Uzbrojenie powstańców warszawskich (dr Michał Górny)

1 sierpnia. Cmentarz wojenny przy al. 600-lecia w Trojanowie
16.30 – złożenie kwiatów na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej

1 sierpnia. plac Kościuszki
16.50 – wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych
17.00 – syrena, podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, wymarsz kompanii honorowej i wyprowadzenie sztandarów

(daw)

A A A
24-07-2022
godz.15:13
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 12.08.2022 r. 3748265 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy