Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Wspólnie pomagamy uchodźcom, którzy już są w Sochaczewie

Zapewniasz nocleg oraz pełne wyżywienie? Możesz wnioskować o refundację poniesionych kosztów

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty, ustalono maksymalną wysokość świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w kwocie 40 zł/dzień/osobę.

WAŻNE INFORMACJE:
• świadczenie jest przyznawane  za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 120 dni i jest wypłacane z dołu.

• wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w Urzędzie Miejskim w Sochaczewie, ul. 1 Maja 16, 96-500 Sochaczew.

• informacji udziela Wydział Gospodarki Lokalowej – tel. 46 8622235, wewnętrzny 311, 356, 372.

• miasto może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy ratusza.

• świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, podano nieprawdę.

Wniosek o wypłatę świadczenia pieniężnego

Karta osoby przyjętej

Klauzula informacyjna RODO

 

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Wnioski – które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. – czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy –  należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)

Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf

Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.

Wnioski o świadczenie pieniężne obejmujące okres w którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do dnia 30.06.2022 r. składa się w terminie do dnia 31 lipca 2022 r. natomiast wnioski o świadczenie pieniężne obejmujące okres w którym zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy w okresie po 1 lipca 2022 r. składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.

Wnioski złożone z uchybieniem ww. terminów pozostawia się bez rozpatrzenia.

 

 

 

  W Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Zamkowej 4a został uruchomiony miejski punkt zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie naszego miasta. Zbiórka trwa do odwołania. Przyniesione artykuły można zostawić w siedzibie ŚDS.

Zbieramy:

Odzież i okrycie: koce, śpiwory, materace, poduszki, pościel

Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli /pod prysznic /mydło, dezodoranty, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bieliznę damską, męską i dziecięcą, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki

Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne: podstawowe środki medyczne (bandaże, plastry, witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

Pozyskane artykuły zostaną przekazane dla rodzin ukraińskich mieszkających w Sochaczewie. Wydawane będą osobom, które potwierdzą, że mają status uchodźcy wojennego (zaświadczenie ze straży granicznej lub stempel w paszporcie, że przekroczyły granicę 24 lutego lub później).

 

  В Екологічної будинку самодопомоги (Środowiskowym Domu Samopomocy) за адресою ul. Zamkowa, 4а, відкрито міський пункт збору біженців з України, які проживають у нашому місті. Збір триває до подальшого повідомлення. Привезені речі можна залишити в штабі ŚDS.

Ми збираємо:

Одяг та покривала: ковдри, спальні мішки, матраци, подушки, постільна білизна

Засоби гігієни та прибирання: ванна/душ/мило, дезодоранти, зубна паста, зубні щітки, гребінці, білизна для жінок, чоловіків та дітей, гігієнічні прокладки, пелюшки, пелюшки для дорослих, туалетний папір та паперові рушники, рушники

Харчування: вода, їжа швидкого приготування, батончики, консерви, макарони, крупи для швидкого приготування

Одноразові або багаторазові кухонні інструменти: глибока тарілка, ложка, виделка, ніж, скло (харчовий силікон або пластик)

Одноразові або багаторазові кухонні інструменти: глибока тарілка, ложка, виделка, ніж, скло (харчовий силікон або пластик)

Інше: основні медичні засоби (бинти, пластирі, вітаміни, знеболюючі, жарознижуючі, засоби від кашлю та застуди)

Здобуті речі будуть передані українським родинам, які проживають у Сохачеві. Їх видаватимуть тим, хто підтвердить статус біженця (довідка від прикордонника або штамп у паспорті про те, що вони перетнули кордон 24 лютого або пізніше).

- - - - - - - - - -

Podziel się książką! I Ty możesz pomóc‼

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z Ukrainy.

Jeśli ktoś ma książki w języku ukraińskim w domowych biblioteczkach może przynieść je do głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie ul. 1 Maja 21 (Kramnice) bądź do Filii Nr 2 ul. Chopina 160 (Chodaków) oraz Filii Nr 3 ul. 15 Sierpnia 83 (Boryszew), gdzie działają punkty zbiórki, czynne w godzinach pracy biblioteki.

Zbieramy książki głównie w języku ukraińskim. Przyjmujemy książki adresowane dla dzieci i młodzieży oraz dla starszego odbiorcy. Przydadzą się książki wspierające naukę języka polskiego dla naszych sąsiadów (słowniki, słowniki ilustrowane, rozmówki, kursy językowe itd.)

Prosimy o książki w dobrym stanie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie

- - - - - - - - - -

Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie informuje, że w związku trudną sytuacją na Ukrainie  osoby chcące skorzystać ze wsparcia psychologicznego mają taka możliwość w siedzibie CUS.

Mamy świadomość, że niektóre osoby mogą mieć trudności w zaadaptowaniu się do tej sytuacji, mogą odczuwać szereg obaw z tego wynikających. Dla większości z nas ta sytuacja jest zupełna nieznana i nowa, może powodować uczucie zagubienia, niepokoju, bezradności,  strachu, lęku , więc jeśli Ciebie lub twoich bliskich przerasta psychicznie ta sytuacja skorzystaj z oferowanego wsparcia w naszym Centrum. 

Szczegóły w siedzibie CUS i pod nr. telefonu. (46) 863-14-81

- - - - - - - - - -

W zawiązku z wybuchem wojny na Ukrainie i bardzo ciężką sytuacją, w jakiej znaleźli się obywatele Ukrainy, Krajowa Izba Radców Prawnych uruchomiła Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej dla osób poszkodowanych agresją rosyjską.

Centrum powstało, aby udzielać w Polsce pomocy prawnej pro bono osobom poszkodowanym przez wojnę. Działa poprzez ogólnopolską infolinię (+48 800 088 544) oraz ulokowane w całym kraju punkty informacji prawnej.

Wsparcia w rozwiązywaniu problemów prawnych udzielają eksperci-wolontariusze – radcy prawni, adwokaci oraz przedstawiciele wszystkich zawodów i stowarzyszeń prawniczych, w tym prawnicy organizacji pozarządowych.

https://prawnicyukrainie.pl/

Krajowa Rada Radców Prawnych

 

A A A
10-03-2022
godz.10:22
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 11.08.2022 r. 3744920 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy