Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Siedem przyłożeń Orkana

W rozegranym w sobotę 1 maja, na stadionie przy ul. Warszawskiej, meczu XIII kolejki Ekstraligi Rugby drużyna Orkana Sochaczew pokonała Spartę Jarocin 48:7.

Drużyna gości to ligowy beniaminek. Orkan był zdecydowanym faworytem. Sochaczewianie od pierwszych minut naciskali na drużynę Sparty. Pierwsze przyłożenie, w 9. minucie, zdobył Jakub Budnik. Ekipa z Jarocina uspokoiła grę i stopniowo przeniosła ją na połowę Orkana. Przez dłuższy czas spartanie gościli nawet pięć metrów przed polem punktowym gospodarzy – próbowali atakiem, próbowali maulem, ale skuteczna obrona Orkana uniemożliwiła im położenie punktów. Orkan czekał za to na okazje do kontrataków. Po indywidualnej akcji w 32. minucie Bartłomiej Sadowski zdobył drugie przyłożenie dla Orkana. Ponownie skutecznie podwyższył Namibijczyk PW Steenkamp, do przerwy zespół z Sochaczewa prowadził 14:0.

W drugiej części spotkania gra otworzyła się i to Orkan nadal dyktował warunki. Dwa przyłożenia Stemkampa, 10 punktów Kuby Budnika i przyłożenie po indywidualnej akcji Marcina Krześniaka, gdy przekopując piłkę na plecy obrońców Sparty wykorzystał swoją szybkość, dały sochaczewianom bezpieczną przewagę i zapewniły zwycięstwo za pięć punktów z ofensywnym bonusem. Goście zdołali odpowiedzieć jedynie honorowym przyłożeniem w 69. minucie. Ostatecznie Orkan wygrał 48:7 – to najwyższe zwycięstwo sochaczewskiej drużyny w tym sezonie.

Po meczu tradycyjnie klub zorganizował konferencję prasową z udziałem trenerów i kapitanów obu drużyn.

- Od początku meczu wszystko nam wychodziło. Nie ma co szukać minusów. Postawiliśmy wysoko poprzeczkę dla rywali, byliśmy zdeterminowani, chcieliśmy wygrać z bonusem. Udało nam się doprowadzić korzystny wynik do końca. Spotkanie z Lechią nauczyło nas, że przewaga punktowa to nie wszystko. Tym razem nie odpuściliśmy, byliśmy skoncentrowani na grze, zachowaliśmy zimne głowy – mówił kapitan RCO, Bartłomiej Sadowski.

- Przed meczem na treningach poświęciliśmy dużo pracy z formacją młyna zwartego i w dzisiejszym spotkaniu to wykorzystaliśmy. Tak jak my wcześniej z innymi drużynami mieliśmy problemy z grą piłką z cofającego młyna, tak w tym meczu przysporzyliśmy takich kłopotów Sparcie. Cieszę się też, że choć graliśmy w lekkim deszczu, to udało się uniknąć błędów i strat piłek przy tak kapryśnej pogodzie – komentował trener Maciej Brażuk.

Jeśli zgodnie z zapowiedziami zniesione zostaną aktualne obostrzenia związane z pandemią, to mecz ze Spartą był najprawdopodobniej ostatnią ekstraligową potyczką na sochaczewskiej Maracanie bez udziału publiczności. W przyszły weekend stadion przy ul. Warszawskiej będzie gościł najlepsze polskie zespoły w rugby siedmioosobowym. Czy Orkan zdoła pokonać Posnanię i zdobyć złoto? W niedzielę 9 maja w Sochaczewie odbędzie się czwarty i zarazem finałowy turniej mistrzostw Polski rugby 7. Wydarzenie im. Braci Pietraków jest częścią programu tegorocznych obchodów 50-lecia powstania sekcji rugby w naszym mieście. Z kolei drużyna piętnastek za dwa tygodnie zagra na wyjeździe w Lublinie, a w niedzielę 23 maja w Sochaczewie z gdyńską Arką.

Orkan Sochaczew – Sparta Jarocin 48:7 (14:0)

Punkty Orkan: Steenkamp 23, Budnik 15, Sadowski 5, Krześniak 5

Skład Orkana: Miguel Julio Leiger (Jakub Nowacki), Michał Gadomski, Michał Polakowski (Artem Zarovnyi), Kamil Dudkowski (Kamil Zieliński), André Meyer (Antoni Gołębiowski), Jakub Budnik, Adam Szwarc, Edwin Jansen, Adrian Pętlak, Pieter Willem Steenkamp, Radosław Rakowski (Krystian Mechecki), Artur Fursenko, Michał Szwarc (Łukasz Chain), Bartłomiej Sadowski (Kacper Wróbel), Marcin Krześniak.