Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Sochaczewskie Fortyfikacje z szansą na nagrodę

Wspierany przez samorząd miasta projekt zakwalifikował się do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. W ten sposób doceniono i zauważono działania grupy pasjonatów historii, którzy starają się ocalić od zapomnienia obiekty militarne z czasów II wojny światowej  powstałe w Sochaczewie i okolicach w ramach przymusowych prac polskich robotników na rzecz niemieckiego okupanta.

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza i jej Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje znalazła się w gronie 314 uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Fundacja Batorego prowadzi akcję od 15 lat, adresując ją do organizacji społecznych i grup nieformalnych, które chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Biorą w niej udział stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, rady seniorów, które mają pomysł na konkretne działanie lub chcą rozwiązać lokalny problem. W akcji Masz Głos chodzi o poczucie wpływu mieszkańców na otoczenie oraz o współpracę, dzięki której można rozwiązać lokalny problem albo po prostu zrealizować dobry pomysł.

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza zajmie się poprawą infrastruktury wokół już zrewitalizowanych schronów przy Kątowej i Lubiejewskiej oraz przy rowie przeciwpancernym, ulokowanym między tymi dwiema ulicami. W planach jest naprawa i pomalowanie drewnianego ogrodzenia, dokończenie ogrodzenia schronów przy ul. Lubiejewskiej, postawienie nowych tablic informacyjnych przy schronie bojowym Ringstand 58c. Trzeba też wyrównać teren przy schronach, doprowadzić do nich prąd i oświetlić obszar wokół obiektów. Trzeba wypiaskować i pomalować oryginalne drzwi pancerne i inne elementy metalowe w schronie Regelbau 668, a także zabezpieczyć już udostępniane zwiedzającym obiekty przed włamaniami.

- Chcielibyśmy, aby te miejsca były bardziej przyjazne społeczności miasta i gminy Sochaczew oraz turystom, którzy będą odwiedzać nasze schrony. Są one unikatowym dziedzictwem kulturowym regionu Mazowsza, więc na pewno przyciągną pasjonatów historii – mówi koordynator i realizator Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje, Artur Gałecki.

Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje ma szansę na nagrodę Super Samorząd. Nagrodę otrzymuje zarówno organizacja, społeczność mieszkańców, jak i władze lokalne za działanie razem we wspólnej sprawie, bo Super Samorząd docenia umiejętność dialogu i współpracy, zgodnie z dewizą akcji Masz Głos, że „samorząd to my wszyscy”.

A A A
28-04-2021
godz.15:05
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 08.05.2021 r. 3214686 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy