Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Pisanki, kraszanki, wyklejanki

Jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy są jajka. Święcimy je i spożywany w dużych ilościach, malujemy i dekorujemy nimi stoły. I tak jest od zawsze. W tradycji różnych regionów Polski przetrwały sposoby ich barwienia i ozdabiania. Zależnie od tego nazywane były kraszankami, pisankami, rysowankami, a nawet byczkami.

Jak podają opracowania etnograficzne, jajka gotowano w całości lub wykonywano wydmuszki. Ten drugi sposób jest oczywiście oszczędniejszy, bo jajka zużywano do ciasta, a nienaruszona skorupka pozostawała do wykorzystania. Ale jak to zrobić, aby nie uszkodzić delikatnej skorupki? Należało po obu stronach jajka wykonać dziurki i delikatnie wydmuchać jego zawartość do miski. Wydmuszki najczęściej oklejano kolorowymi wzorkami z papieru, tkaniny, włóczki i wstążek. Innym sposobem było nakładanie na wydmuszki przygotowanych wcześniej wycinanek w kształcie koszulek.

Jajka ozdabiane w całości najczęściej pokrywano pszczelim woskiem, gotowano w naturalnych barwnikach i  wydrapywano czymś ostrym różne wzory. Na koniec, po wystygnięciu, nacierano je smalcem, aby nabrały połysku.
Teraz w sklepach można kupić sztuczne barwniki, ale gdyby ktoś chciał się posłużyć tymi naturalnymi, to będą potrzebne łuski cebuli, buraki, liście pokrzywy lub barwinka, ziarenka kawy, cynamon. Łuski cebuli barwią jajka na różne odcienie żółtego, zależnie od tego, jak długo będą przebywały w wywarze. Podobnie jest z burakami. Gotując w nich jajka uzyskami kolor różowy, czerwony lub bordowy. Zieleń da nam wywar z pokrzywy lub barwinka, ciemne odcienie otrzymamy przy pomocy kawy czy cynamonu. Roślin barwiących jest dużo więcej, ale na przednówku może być problem z ich zdobyciem.

W dawnych czasach gospodynie wraz z liczną gromadką dzieci zdobiły duże ilości jajek. Stanowiły one miły prezent dla odwiedzanych w święta sąsiadów i rodziny. Teraz chętnie wracamy do tradycji, kupując pisanki i inne ozdoby na kiermaszach świątecznych. Tyle, że w tym roku będzie to niemożliwe, bo z powodu pandemii nie odbędą się żadne imprezy wystawiennicze. Może więc sami pokusimy się o przygotowanie kolorowych jajek. Dzieci na pewno miałyby frajdę.

(sos)A A A
02-04-2021
godz.08:20
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 17.04.2021 r. 3193041 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy