Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Żegnamy Teresę Lutyńską

To kolejna niespodziewana śmierć i wielka strata dla naszej społeczności lokalnej. W sobotę 13 lutego zmarła Teresa Lutyńska – wychowawca, pedagog, radna rady miejskiej ósmej kadencji. Miała 64 lata.

Gdy informacja o jej nagłym odejściu pojawiła się na miejskim fanpagu na Facebooku, pod wiadomością pojawiło się kilkadziesiąt wpisów z kondolencjami. Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim przekazali burmistrz Sochaczewa, przewodniczący rady miasta, ale też nauczyciele i byli uczniowie – „ciepła miła serdeczna taka pozostanie w mojej pamięci”, „perfekcyjna dyrektor i wspaniała kobieta”, „wielka strata, wybitny wychowawca i osoba pełna empatii, wzbudzała ogromny szacunek dzięki swej mądrości”, „są ludzie, którzy nie przemijają, kształtując umysły wielu pokoleń na zawsze pozostają w ich pamięci”, „trzymała za rękę, otwierała umysł, dotykała serca” - to tylko niektóre z nich.

Teresa Lutyńska uczyła młodzież 33 lata, a przez 15 lat, do chwili przejścia na emeryturę była dyrektorem chodakowskiego Zespołu Szkół (1998-2013). Wielokrotnie nagradzana za swą pracę pedagogiczną m.in. przez burmistrza i kuratora oświaty. W 2003 roku decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Gdy powstały gimnazja, skutecznie zabiegała o utworzenie takiej placówki w Chodakowie, by uczniowie z tej dzielnicy nie musieli dojeżdżać do szkół w centrum miasta. Dzięki jej staraniom w 2003 roku na bazie „siódemki” utworzono Zespół Szkół a w jego skład weszło Gimnazjum nr 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 7. Teresa Lutyńska wygrała konkurs na stanowisko dyrektora nowoutworzonej jednostki.

Z pracą zawodową pożegnała się 30 sierpnia 2013 roku. Tego dnia w ratuszu, podczas dorocznej narady oświatowej, wiceburmistrz Marek Fergiński podziękował jej za lata pracy. Jak wówczas mówił, „siódemka” przeprowadzona została bezpiecznie przez rafy nieustających reform w oświacie, a pani dyrektor umiejętnie godziła oczekiwania wielu środowisk – uczniów, rodziców, kadry nauczycielskiej oraz ratusza nadzorującego pracę całej miejskiej oświaty. Żegnając się z kolegami i koleżankami Teresa Lutyńska podkreślała, że to były cudne lata, i choć zamyka jeden rozdział, to z optymizmem patrzy w przyszłość. Zapowiedziała, że zaangażuje się w jakąś działalność i dotrzymała słowa startując w 2018 roku do rady miasta. Oczywiście z okręgu Chodaków. Zdobyła 201 głosów i mandat radnego z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Pracowała w Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Oświaty i Wychowania.

Ostatnie wybory samorządowe przeprowadzono w wielomandatowych okręgach wyborczych, a w takich, w razie śmierci lub rezygnacji radnego z mandatu, nie przeprowadza się powtórnego głosowania. Zgodnie z przepisami miejsce radnego zajmuje kandydat z tej samej listy, który uzyskał kolejną największą liczbę głosów. Na Teresę Lutyńską oddano 201 głosów, a drugi wynik (184 głosy) na liście Bezpartyjnych Samorządowców w tym okręgu uzyskał Marek Gołkowski (62 l.).

(daw)

A A A
15-02-2021
godz.08:16
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 28.02.2021 r. 3146979 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy