Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Odtwarzają linię umocnień
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Zrzeszeni w ramach Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza miłośnicy historii sochaczewskich fortyfikacji wykorzystali czas przedłużającego się lockdownu na pracę w archiwach. Dzięki dokładnej analizie map wojskowych z okresu II wojny światowej zdobyli wiedzę na temat kolejnych elementów umocnień, które pod koniec wojny powstały w naszym mieście.

Punktem wyjścia w prowadzonych badaniach było zdobycie z zasobów NARA (National Archives and Records Administration) niemieckiego zdjęcia lotniczego z 24 stycznia 1945 roku, na którym naniesione są wschodnie umocnienia miasta wzniesione pod nadzorem niemieckiego okupanta przez polskich przymusowych robotników, a w szczególności mieszkańców Sochaczewa i braci Franciszkanów z pobliskiego Niepokalanowa.

- Dogłębna analiza tego zdjęcia lotniczego pozwoliła nam dostrzec obiekty, które do dnia dzisiejszego się nie zachowały w widocznej formie, a mogły stanowić punkty pierścienia obrony wokół miasta – mówi koordynator projektu „Sochaczewskie Fortyfikacje” Artur Gałecki. - Na podstawie samego zdjęcia lotniczego udało nam się oznaczyć około 60 potencjalnych celów naszych dalszych poszukiwań śladów historii sochaczewskich schronów.

Bardzo przydatne w dalszych badaniach okazały się mapy - sowiecka obrazująca schemat niemieckich linii obronnych, opracowana na podstawie zdjęć i informacji wywiadu, które zostały zebrane w okresie od 28 sierpnia do 6 grudnia 1944 roku, niemiecka obrazująca budowę stanowiska AOK 9 na Wiśle w rejonie Modlina ze stanem z dnia 23 listopada 1944 r. oraz opracowana przez Hauptmanna Kehra, będąca planem do celów projektowych, dokumentującym stan realizacji budowy umocnień, lokalizacji bunkrów i stanowisk dowodzenia.

Dzięki tym odkryciom członkowie FOZM odtworzyli przebieg sochaczewskich umocnień z uwzględnieniem każdej obecnie znanej lokalizacji infrastruktury obronnej. Swoje ustalenia nanieśli następnie na mapę, którą można zobaczyć pod linkiem: https://www.google.com/maps/d/viewer

- To oczywiście nie koniec naszej pracy – mówi Artur Gałecki. - Będziemy wdzięczni za przekazywanie wszelkich informacji, wspomnień, zdjęć i materiałów, które mogą przyczynić się do zgłębienia naszej wiedzy dotyczącej sochaczewskich schronów. Nie chodzi nam tylko o materiały z okresu wojny, ale szukamy także zdjęć schronów z lat powojennych aż do lat 90-tych.

(seb)

Jeżeli chcesz się podzielić swoją wiedzą prosimy o kontakt z koordynatorem projektu: Artur Gałecki tel. 604 594 199, e-mail: bunkry@fozm.pl

A A A
14-01-2021
godz.13:03
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 04.03.2021 r. 3150845 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy