Miasto Sochaczew wesprze rząd w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw covid. 15 stycznia uruchomiono infolinię dla mieszkańców. Pod wskazanymi numerami telefonów seniorzy i osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności umówią bezpłatny transport do wybranego punktu szczepień.
Organizowaniem transportu dla osób z ograniczoną mobilnością zajmuje się Centrum Usług Społecznych przy al. 600-lecia (dawny MOPS). Zgodnie z decyzją wojewody z bezpłatnego transportu skorzystają osoby:
- posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne), albo odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,
- mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.
Datę i godzinę transportu uzgodnimy dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00 pod numer: (046) 863-41-81, 863-41-82 lub komórkowy 514-899-298.
Gdzie się szczepić?
Jak czytamy na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Szczepienia przeprowadzą:
1) Poradnia Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (szpital w Sochaczewie), ulica Batalionów Chłopskich, telefon: 46 864-95-52.
2) Przychodnia ALMED przy ul. Żeromskiego 41a, tel. (46) 862-45-44, 662-412-895, almed@przychodniaalmed.pl
Harmonogram szczepień
15 stycznia ruszyła rejestracja pacjentów w wieku 80+ chcących się zaszczepić przeciwko COVID-19. Od 22 stycznia będą się mogli rejestrować pacjenci z grupy 70+. Zarejestrować będzie się można na trzy sposoby: przez portal pacjent.gov.pl, infolinię 989, albo osobiście - w punkcie szczepień. Pierwsze szczepienia mają ruszyć 25 stycznia i objąć osoby w wieku 80+.
Szczepienie w praktyce
Szczepionka jest podawana domięśniowo, w mięsień naramienny. Każdy otrzymuje dwie dawki w odstępie ok. 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce. Szczepienie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Tuż przed nim każdy pacjent wypełnia specjalny kwestionariusz zawierający m.in. pytania czy w ciągu ostatnich 14 dni wrócił z zagranicy, przyjmował inną szczepionkę, miał podwyższoną temperaturę, utracił węch lub smak, miał bliski kontakt z kimś chorym na covid, albo czy kiedykolwiek wystąpiła u pacjenta ciężka reakcja alergiczna. Szczepień nie zaleca się osobom poniżej 16 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym. Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego przygotowania do szczepienia.
Tu znajdziesz odpowiedzi na najważniesze pytania:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi
Co o szczepnieniach mówią eksperci:
https://www.youtube.com/watch?v=SJnwPb4pvrw&list=PLhxufTdbx2jxEYDu6a1kHXRJiZyK8E21t