Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Jesteśmy cały czas obecni
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Z Jolantą Kawczyńską, kierownikiem Sekcji Integracji Społecznej i Klubu Nauczyciela w Sochaczewskim Centrum Kultury, o licznych zadaniach i planach na najbliższe miesiące rozmawia Iza Strzelecka.

Naszą ostatnią rozmowę na łamach Przekaźnika Kulturalnego zakończyłaś słowami „Wspólnie otworzymy jeszcze niejedną księgę”. Było to stwierdzenie w kontekście Twoich działań w Sochaczewskim Centrum Kultury. I zdaje się, że właśnie teraz ta księga się otwiera.
Tak, z początkiem nowego sezonu artystycznego, decyzją dyrektora SCK Artura Komorowskiego, połączone zostały dwie dotychczasowe sekcje, które teraz funkcjonować będą jako jedna pod nazwą Sekcja Integracji Społecznej i Klubu Nauczyciela.

Zostałaś kierownikiem nowo powstałej sekcji. Na jakich zasadach będzie ona funkcjonowała?
Chciałabym, żeby była to działalność oparta na integracji międzypokoleniowej i społecznej. Poruszać się będziemy oczywiście w zakresie kultury i sztuki. Liczę też na pomoc, współpracę i twórcze inspiracje ze strony instruktorów, twórców oraz uczestników spotkań w proponowanych projektach artystycznych. Z uwagi na panującą pandemię, czas jest mało sprzyjający działaniom integracyjnym, ale mam nadzieję, że w dalszej perspektywie dostroimy się do rzeczywistości. Myślę, że kultura i sztuka jest nam w stanie dać pokrzepienie i odskocznię od lęku, który ostatnio nieustannie nam towarzyszy.

Integracja to nie tylko element nazwy sekcji, ale też motyw przewodni całej Twojej pracy w kulturze. Obserwując Twoje działania w SCK, można powiedzieć, że praktykujesz tę zasadę z dużym powodzeniem.
Hasło integracja, towarzyszy mi całe życie. Praca integracyjna w kulturze, to otwartość na lokalną społeczność. Trzeba poznać potencjał środowiska. To aktywne włączenie się w działalność pokoleń, począwszy od przedszkolaków, przez starsze dzieci, młodzież, dorosłych, aż po seniorów. Tak naprawdę w twórcze działania może zaangażować się każdy z nas rodziców, wychowawców czy dziadków opiekujących się wnukami w domach. Ogromną rolę w tym zakresie spełniają również nauczyciele. Dlatego razem z Piotrem Milczarkiem, który jest koordynatorem Klubu Nauczyciela i dyrygentem Chóru Nauczycielskiego Vivace, zapraszamy kadrę nauczycielską do udziału w zespole śpiewaczym, wspierając jego wieloletnią działalność i tradycję. Chcemy zaprosić nauczycieli do współtworzenia nowych projektów, również jako wykładowców i mentorów, którzy mogliby poprowadzić np. warsztaty artystyczne “Nie tylko dla nauczycieli”.

Z aktualną ofertą zajęć w Klubie Nauczyciela można było zapoznać się w poprzednim numerze Przekaźnika Kulturalnego. Szykuje się trochę nowości.
Nie będzie to rewolucja, ale wspólnie chcielibyśmy wprowadzić kilka innowacyjnych rozwiązań. Będą to zmiany zarówno na poziomie artystycznym, jak i organizacyjnym. Siedzibą naszą jest Szkoła Podstawowa nr 3. Mamy przychylne nastawienie do naszych działań dyrektora szkoły oraz społeczności szkolnej. Liczymy więc na owocną współpracę. Wcześniej, wieloletnim kierownikiem i koordynatorem Klubu Nauczyciela była Teresa Kłujszo, która opiekowała się zespołem chóralnym, organizowała spotkania z artystami pasjonatami wielu dziedzin artystycznych, w tym malarstwa. Z inicjatywy pani Teresy, za zgodą dyrektora SCK, jak i dyrektora SP nr 3, odnowiona została sala konferencyjna, która służy również do prezentacji wystaw i wernisaży. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja prac nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a także zajęcia szachowe i związane z nimi turnieje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzącym zajęcia i głównym sędzią szachowym był i jest mistrz szachowy Stanisław Osiecki. Mamy nadzieję kontynuować cykl spotkań, projektów w nowej przestrzeni, w kilku miejscach naszych galerii wystawowych. A także, jeżeli to będzie możliwe - ogólnopolski turniej szachowy.

Czy w ramach działań Sekcji Integracji Społecznej i Klubu Nauczyciela możemy liczyć na kontynuację projektów, które
w poprzednich latach zdobyły sympatię sochaczewian? Wspomnę tu chociażby Salonik Muzyczno-Literacki.
Mam już listę gości, których chciałabym zaprosić do „saloniku”. Dziś jeszcze nie podam nazwisk artystów, ale już teraz mogę powiedzieć, że będą to autorskie programy zarówno poetyckie i literackie, jak i muzyczne. Zmiana jest taka, że spotkania nie będą się odbywać w kramnicach miejskich, tylko w Klubie Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Jest tu odpowiednie zaplecze, kameralny klimat, który idealnie odda charakter tego projektu. W „Kontraście” odbywać się będą również spotkania „Teatru z Dialogiem”, który współtworzymy wspólnie z Anną Wolińską. Będzie to powrót do słowa zamkniętego w piosence poetyckiej, wierszach i prozie. Jest to teatr integracyjny, więc zapraszać będziemy również artystów młodego pokolenia. W ramach „Teatru z Dialogiem” realizujemy również słuchowisko „Między nami… pokoleniami”, które zrodziło się w czasie pandemii i było prezentowane online. Niebawem przedstawimy jego nową odsłonę, na którą już teraz serdecznie zapraszam.

W siedzibie SCK w Boryszewie prowadzisz też zajęcia adresowane do dzieci.
Jest Klub Piosenki, czyli indywidualne i grupowe zajęcia wokalne, w ramach których prowadzę naukę emisji głosu i interpretacji utworów. Jest to oferta skierowana do dzieci i młodzieży. Na najmłodszych i nieco starszych czeka z kolei Teatr Zabawy „Konik”. Wznawiamy również Estradę Dziecięcą Open Day Junior, w ramach której planujemy zrealizować widowisko pt. „W czarodziejskim ogrodzie”.

A co z seniorami? Ich aktywność, z wiadomych względów, w ostatnich miesiącach musiała zostać mocno ograniczona.
To prawda, ale seniorzy są w pełnej gotowości, by wrócić na nasze zajęcia. Ćwiczą w domach i czekają na moment, kiedy znowu będziemy mogli się spotkać, by wspólnie śpiewać i występować na scenie. Liczę, że już niedługo będzie to możliwe. Czekamy również na zielone światło, aby zorganizować trzecią edycję Senioralnego Wędrującego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Wszystkie te działania na pewno będą kontynuowane. Musimy tylko trochę poczekać, by móc te spotkania prowadzić w pełni bezpiecznych warunkach, bez narażania kogokolwiek na utratę zdrowia. Chciałabym zapewnić, że nie wycofujemy się, bo bez kultury nie ma życia. Działamy na nieco innym zasadach, część projektów przenieśliśmy do Internetu, ale nie odpuszczamy. Jesteśmy cały czas obecni.


Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

A A A
08-10-2020
godz.14:45
 


Sochaczew
Sochaczew
nadchodzące wydarzenia
Sochaczew

wtorek, 20.10.2020 r. 3035530 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy