Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Nowy amfiteatr na ostatniej prostej

Nowy amfiteatr na ostatniej prostej

Budowa amfiteatru wraz z widownią na niemal tysiąc miejsc siedzących zmierza do szczęśliwego finału. Po bulwarach i przystani jest to szósty etap przedsięwzięcia, które zmienia oblicze sochaczewskiego podzamcza i jego otoczenia.
Przypomnijmy, że prace nad nowym amfiteatrem rozpoczęły się w połowie ubiegłego roku. Wykonawcą jest firma Sochbud, ta sama, która wybudowała bulwary i przystań. Pierwotnie termin oddania inwestycji wyznaczono na 30 września br., jednak z uwagi na badania archeologiczne, które przeprowadzono jesienią zeszłego roku, przesunięto go o kilka miesięcy. Badania okazały się wyjątkowe, bo w ich trakcie natrafiono na wiele cennych eksponatów m.in. monety z różnych okresów, ołowiane plomby, wyroby ze złota, relikty drewnianej architektury, fajki ceramiczne, osełkę, kamień szlifierski, pozostałości po broni czarnoprochowej, fragment nożyc i masywną kłódkę. Najciekawsze eksponaty można teraz oglądać na wystawie w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.
Jak zapewnia Artur Konarski z Sochbudu wszystko wskazuje na to, że nie będzie problemu z oddaniem inwestycji w nowym terminie, tj. na początku lutego 2021 roku. Sama konstrukcja budynku jest już gotowa, zdjęto szalunki podtrzymujące efektowny strop nad sceną. Trwają przygotowania do ostatniej wylewki betonu, która podwyższy scenę o około 20 cm. Gotowa jest już znaczna część widowni, na którą trafią siedziska z płyt mineralno-akrylowych. Sochbud zajmie się jeszcze budową podestu dla akustyka oraz poprowadzeniem kabli nagłośnienia w konstrukcji amfiteatru.
Widownia zostanie wyposażona w pięćdziesiąt punktowych lamp doświetlających. Na samej konstrukcji amfiteatru rozmieszczone zostanie dwieście podobnych lamp.
- Niedługo wejdziemy w etap prac wykończeniowych – mówi Artur Konarski. – Jesteśmy przy tym zadowoleni z dotychczasowych efektów. Strop jest bardzo solidny. Po zdjęciu szalunków nie nastąpiło nawet, brane pod uwagę w projekcie, obniżenie o kilka centymetrów. Powierzchnia wyszła gładka i nie wymaga zbyt wielu poprawek. Teraz przechodzimy do wylania sceny, jednocześnie układamy widownię.
Podzamcze zmieniło się nie do poznania. Jesienią 2019 roku ruszyła rozbiórka muszli koncertowej, jej zaplecza oraz istniejącej widowni, potem budowa zupełnie nowego obiektu. Nowy amfiteatr ma w najwyższym punkcie 6 m. Do dyspozycji artystów oddana zostanie scena o powierzchni ok. 360 m2, dwie garderoby po 25 m2 każda, sanitariaty. Nie zabraknie pomieszczeń technicznych i magazynów dla obsługi. Projektanci zadbali o podesty dla wózków, odpowiednio szerokie drzwi i dodatkowe wyposażenie toalet, by całość stała się dostępna dla niepełnosprawnych.
Za nami budowa bulwarów, plaży, przystani kajakowej, kawiarni i renowacja pobliskiego parku. Amfiteatr to ostatni etap historycznej inwestycji, prowadzonej od 2012 roku i kosztującej ok. 40 mln zł. W połowie koszty ratusz pokrył pozyskanymi dotacjami – rządowymi i unijnymi – pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

APLA
Tak zmieniał się zamek i jego otoczenie
- umocnienie wzgórza zamkowego, zabezpieczenie murów, otwarcie wzgórza dla turystów (2012-2013)
- budowa plaży miejskiej z pomostem do cumowania kajaków (2016)
- zabezpieczenie osuwiska zbocza rzeki Bzury - umocnienie skarpy (2016-2017)
- renowacja parku im. Fryderyka Chopina (2018-2019)
- budowa przystani, kawiarni, bulwarów rekreacyjnych i ulicy Podzamcze (2018-2020)
- budowa amfiteatru (2019-2021)

A A A
15-09-2020
godz.14:35
 


Sochaczew
Sochaczew
nadchodzące wydarzenia
Sochaczew

czwartek, 01.10.2020 r. 3008612 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy