Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Kolejny schron ocalony

Twórcy „Projektu - Sochaczewskie Fortyfikacje”, prowadzonego przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza, przenieśli bunkier Ringstand 58c „Tobruk” w obręb ścieżki dydaktycznej przy ul. Lubiejewskiej i po tygodniu udostępnili go zwiedzającym. Bunkier zabrano z działki państwa Strzelczyków, którzy zgodzili się na jego wykopanie i przewiezienie w miejsce, gdzie można prezentować go mieszkańcom.

Prace zostały przeprowadzone bardzo sprawnie. Przedsięwzięcie rozpoczęto 21 sierpnia, a już 29 sierpnia do „Tobruka” weszli pierwsi zwiedzający. Jak mówi koordynator grupy, członek rady programowej fundacji Artur Gałecki, było to ogromne przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne, które nie doszłoby do skutku, gdyby nie upór miłośników sochaczewskich fortyfikacji.

- Dla mnie to cisi bohaterowie projektu i cieszę się, że dzięki ich pomocy możemy robić coś dobrego dla naszego regionu. Mam na myśli Artura Szymańskiego, Piotra Znyka, Dariusza Grochowskiego, Michała Buczka i Tomasza Wijatę oraz kolegów z fundacji, którzy dokładają starań, aby zatrzymać fortyfikacyjną historię Sochaczewa dla kolejnych pokoleń – mówi Artur Gałecki.

W sobotę 29 sierpnia ścieżka dydaktyczna poświęcona lokalnym fortyfikacjom została kolejny raz otwarta dla gości (jest czynna w wybrane dni, dlatego warto śledzić profil „Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje” na Facebooku). Największą atrakcją był świeżo obsadzony w ziemi Ringstand 58c - „Tobruk”. Na zwiedzających czekała też ekspozycja broni i umundurowania, przygotowana przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty. Jeden z miłośników sochaczewskich fortyfikacji, Piotr Znyk, prezentował umundurowanie i wyposażenie żołnierzy Wehrmachtu z końcowego okresu wojny. Mimo kapryśnej aury, zwiedzających nie brakowało.

Przeprowadzka kolejnego bunkra w rejon ścieżki dydaktycznej przy ul. Lubiejewskiej i Kątowej była możliwa dzięki determinacji i zaangażowaniu pasjonatów historii naszego regionu. Grupa ta ma bardzo ambitne plany na przyszłość, chce rozszerzać ścieżkę o kolejne obiekty, w których powstawałyby wystawy stałe wzbogacone o multimedia. Jednak realizacja tych przedsięwzięć zależy od możliwości pozyskania zewnętrznego dofinansowania oraz powodzenia społecznych zbiórek. Osoby zainteresowane wsparciem sochaczewskich bunkrów – organizacyjnym czy finansowym – proszone są o bezpośredni kontakt z Arturem Gałeckim, tel. 604-594-199.

Sebastian Stępień

Koordynatorzy „Projektu - Sochaczewskie Fortyfikacje” dziękują Dominikowi Szczepanikowi z firmy Interkam, Maciejowi Piecce i Bartłomiejowi Sztukowskiemu z przedsiębiorstwa Inst-El oraz Dariuszowi Żakowskiemu z D.S. Transkop za wsparcie przy pracach ziemnych i transporcie schronu. Dziękują także członkom fundacji, a w szczególności Markowi Orzechowskiemu oraz Marcinowi i Małgorzacie Grzegorkom za użyczenie terenu, gdzie eksponowany jest nowy schron.

A A A
11-09-2020
godz.08:52
 


Sochaczew
Sochaczew
nadchodzące wydarzenia
Sochaczew

czwartek, 01.10.2020 r. 3008659 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy