Sochaczew Sochaczew Sochaczew
30 lat samorządu: Informują, publikują, pokazują

Trzydziestolecie samorządu to również trzy dekady sochaczewskich mediów. Miło nam przekazać, że nasz dwutygodnik jest równolatkiem transformacji ustrojowej. Pierwszy numer ukazał się bowiem 18 listopada 1990 roku.

Początek „Ziemi Sochaczewskiej” sięga czasów „Sochaczewianina” - bo to on był pierwszym lokalnym tytułem prasowym czasu zmian. Czasopismo ukazywało się od marca 1990 roku i przekształciło się później w nasz dwutygodnik. W pierwszym numerze „ZS” pisaliśmy m. in. o wyludnianiu wojskowych mieszkań, rozmawialiśmy z legendarnym policjantem Stefanem Biernackim… aktorką Anną Chodakowską oraz śledziliśmy Lecha Grobelnego. Wszystko to w atrakcyjnej cenie tysiąca (starych) złotych.

Na kolejne lokalne medium musieliśmy poczekać trzy lata. Radio „Fama” (obecne Radio Sochaczew) zaczęło nadawać 6 marca 1993 roku, najpierw na częstotliwości 67,34 FM. Na obecnej częstotliwości 94,9 FM nadaje od 1995 roku. Dwa lata później ówczesne  Radio „Fama” rozszerzyło godziny nadawania i program emituje 24 godziny na dobę. We wrześniu 1998 roku ukazał się pierwszy numer „Echa Powiatu” (przekształconego w tym roku w dwutygodnik TuSochaczew), zaś w lutym 2002 roku „Expressu Sochaczewskiego”. W międzyczasie Sochaczew zaistniał w internecie. 2 listopada 2000 roku powstała strona ratusza www.sochaczew.pl. Jak wspomina jej współtwórca Paweł Masłowski, w owym czasie pracujący w dziale promocji UM, miała ona charakter statyczny. Bezpośrednio nie można było dodawać na nią żadnych newsów. Wiadomość należało dostarczyć osobiście, na dyskietce (czy młodzież wie, co to jest?), do firmy „Interkam”, która miała techniczną możliwość jej zamieszczenia.

Druga dekada lat dwutysięcznych to czas upowszechnienia się darmowych mediów. Fanpagi na facebooku, youtube, portale, wydania internetowe oraz bezpłatne gazety - podbiły rynek. Obecnie na terenie miasta dystrybuowana jest tylko jedna płatna gazeta („Express Sochaczewski”), trzy pozostałe są darmowe. Czytelnicy chętnie sięgają po wydanie online „Ziemi Sochaczewskiej”, które co dwa tygodnie zamieszczamy na portalu sochaczew.pl. Blisko 12 tysięcy osób polubiło profil Miasta Sochaczew na facebooku, kolejnych 4,9 tysiąca profil „Ziemi Sochaczewskiej”. Śmiało można powiedzieć, że jeśli chodzi o komunikację i sprawny przepływ informacji, nasz samorząd jest fenomenem. Portal sochaczew.pl znacząco różni się od innych będących własnością urzędów miast i gmin. Wiadomości na nim aktualizowane są siedem dni w tygodniu, podobnie jak fanpage na facebooku.

A A A
10-09-2020
godz.10:20
 


Sochaczew
Sochaczew
nadchodzące wydarzenia
Sochaczew

poniedziałek, 28.09.2020 r. 3005882 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy