Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Narodowe Czytanie z harcerzami

W tym roku Narodowe Czytanie, projekt pod patronatem pary prezydenckiej, poświęcono dramatowi Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Po raz pierwszy, i jak zapowiedziała komendant hufca Anna Wasilewska nie ostatni, w akcję włączyli się sochaczewscy harcerze.

Narodowe Czytanie zapoczątkowano w 2012 roku. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu każdego Polaka. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości w całym kraju. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, Lalkę, Quo Vadis, Wesele, Przedwiośnie, a w ubiegłym roku nowele polskie. W 2020 roku czytelnicy wybrali „Balladynę” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu, dramat ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu.

Do wspólnej lektury harcerze zaprosili gości, i tak „Balladynę” czytali m.in. wiceburmistrz Marek Fergiński, Agata Słysz z radia Sochaczew i animatorka kultury Izabela Goryniak. Słowo wstępne wygłosił druh Andrzej Kuśmirek, a kolejne fragmenty dzieła przypominali harcerze i przyjaciele ZHP – Anna Niewadzi, Marcin Czerwonka, Julia Leśniewska, Paulina Nitek, Amelia Skrzypczyńska, Anna Mierzwińska i Katarzyna Mossakowska-Sobótka.

- Gdy druh chce zostać instruktorem, musi wykazać się licznymi talentami i umiejętnościami, w tym organizacyjnymi. Zadanie przygotowania Narodowego Czytania powierzyliśmy Bolesławowi Niewadzi i chyba wszyscy przyznają, że on i jego drużyna wywiązali się z niego znakomicie – powiedziała komendant hufca ZHP Anna Wasilewska.

Projekt przeprowadzono w pięknej scenerii, na scenie letniej w parku im. Ignacego Garbolewskiego. Podobnie było w całym kraju, gdyż ze względu na obostrzenia sanitarne organizatorzy wyszli z lekturą w przestrzeń miejską, do parków, na główne place miast, a do tego korzystali z nowoczesnych narzędzi komunikacji, do czego zachęcał patron projektu, prezydent RP. Narodowe czytanie było transmitowane i harcerską akcję można było obejrzeć na facebooku hufca Sochaczew. Na koniec każdy z czytających fragmenty „Balladyny” otrzymał na pamiątkę książkę z tym dziełem, opatrzoną okolicznościowym stemplem.

A A A
05-09-2020
godz.08:31
 


Sochaczew
Sochaczew
nadchodzące wydarzenia
Sochaczew

poniedziałek, 28.09.2020 r. 3005816 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy