Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Na pokładzie „Wierszotorówki”

21 sierpnia na terenie Muzeum Kolei Wąskotorowej prezentowano twórczość muzyczną, malarską, a przede wszystkim poetycką artystów z całej Polski. W otoczeniu zabytkowego taboru odbył się IV Festiwal Noc Poezji i Muzyki „Wierszotorówka”, zorganizowany przez stowarzyszenie Atut.

Do Sochaczewa przyjechali twórcy ze Szczecina, Warszawy, Łodzi, Skierniewic, Dzierżoniowa i wielu innych miejscowości. Organizatorom trzeba przyznać, że przykładają olbrzymią wagę do integrowania krajowego środowiska literackiego, nawiązywania coraz nowszych kontaktów, co owocuje nie tylko frekwencją na wydarzeniach „Atutu”, ale też nowymi przedsięwzięciami.

W tym roku podczas „Wierszotorówki” przybliżono działalność artystyczną Kazimierza Linde, Janusza W. Budnika oraz Marka Cieśli. Ten ostatni wystąpił również z recitalem oraz premierowo zaprezentował cykl obrazów inspirowanych podróżami wąskim i szerokim torem. Dodatkowo gościem festiwalu był warszawski aktor teatralny (od 2007 roku związany z Teatrem Rampa) oraz filmowy Robert Tondera. Jego głos jest dobrze znany z wielu ról dubbingowych, m.in. w „Piratach z Karaibów”, „Shrek Forever” czy „Coco”. Robert Tondera to również miłośnik poezji, która w jego wykonaniu ma wielu oddanych fanów. Dla publiczności wystąpił zespół No Days Off, a punktem programu, który wzbudził największe emocje, był Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie Kazimierz Linda, Janusz W. Budnik oraz Marek Cieśla pierwsze miejsce przyznało Wojciechowi Hubnerowi, autorowi wiersza „Różaniec”. Druga nagroda trafiła do Anny Cywińskiej za utwór „Sochaczewska noc (od 1-szej do 6-tej)”, trzecia - do Jolanty Stelmasiuk („Psia gwiazda”). Wyróżniono Paulinę Wyrębak, Alinę Annę Kuberską i Barbarę Gradek. Dyplom dla twórcy Sochaczewskich Wieczorów   Literackich „Atut” przyznano Danucie Kłos. W kategorii wiersza o tematyce kolejowej zwyciężył Zbigniew Smus.

W sobotę goście festiwalu udali się „Pociągiem Retro” do Puszczy Kampinoskiej, odbyło się też narodowe czytanie. Lekturą jego dziewiątej odsłony jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

(ap)

A A A
23-08-2020
godz.15:49
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 20.01.2022 r. 3461210 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy