Nadchodzą znaczące zmiany na rynku śmieciowym

Od czerwca podstawowa stawka opłaty za odbiór śmieci wyniesie 23 złote, ale jeśli zadeklarujemy kompostowanie bioodpadów - 20 zł od osoby miesięcznie. Nie trzeba będzie składać korekty deklaracji śmieciowej, chyba, że rodzina zechce płacić mniej i zdecyduje się na kompostowanie skoszonej trawy, liści czy obierek. Segregować musimy zacząć wszyscy, bez wyjątku. Zgodnie z ustawą o czystości i porządku w gminach, za niesegregowanie naliczane będą podwójne opłaty, czyli 46 zł/osobę miesięcznie.

8 maja rada miasta zatwierdziła pakiet uchwał regulujących na nowo nasz rynek śmieciowy. Ustalono nowe stawki opłat obowiązujące od 1 czerwca, nowy wzór deklaracji śmieciowej i treść Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Kolejną uchwałą radni określili, jaki zakres usług ma być świadczony w ramach pobieranej przez miasto opłaty śmieciowej, a na koniec powierzyli Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji obowiązek utworzenia i prowadzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Kluby radnych PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego poparły cały pakiet uchwał. Radni z Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjni Samorządowcy byli „za” nowym wzorem deklaracji i utworzeniem PSZOK, w pozostałych sprawach zagłosowali „przeciw”.  

Nowe stawki

Ten temat od lat budzi wielkie emocje, bo o sytuacji na rynku śmieciowym, rosnących kosztach i drastycznych skokach cen dyskutuje się w niemal każdym polskim domu. Przedstawiciele firm śmieciowych mówią wprost, że tanio już było, dlatego nikogo nie powinna dziwić zmiana z 9,50 na 33 zł od osoby, jak miało to miejsce ostatnio w jednej z gmin naszego powiatu. Rosną opłaty środowiskowe, pensja minimalna, ceny prądu, wymagania techniczne stawiane składowiskom (obowiązkowe ubezpieczenia, całodobowy monitoring itd.), a to wszystko przekłada się ostatecznie na stawki jakie proponują samorządom firmy śmieciowe startujące w przetargach.

- Sochaczew zawarł nową umowę z firmą Partner, obowiązującą od maja 2020 do końca czerwca 2021 r. Uzyskaliśmy więcej niż dobrą cenę usługi, bo dotychczasowe stawki zmieniamy z 19 na 23 złote. U naszych sąsiadów, w czterech gminach, które od stycznia zmieniły wysokość opłat, średnia wynosi aż 30 zł os osoby. W Grodzisku Mazowieckim obecna stawka to 25 zł, w Błoniu 27 zł, a w Łowiczu od miesiąca to 30 zł od osoby – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Kompostujesz – płacisz mniej

Nowością w miejskim systemie będzie niższa cena za kompostowanie bioodpadów. Jeśli rodzina zdecyduje, że odkłada do kompostownika fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek, odpadki warzywne i owocowe, obierki, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew – za śmieci zapłaci 20 zł miesięcznie od osoby. Miasto nie zapewnia kompostowników. Można je kupić w popularnych marketach budowlanych i ogrodniczych, albo wykonać samemu. Rodziny kompostujące odpady muszą złożyć w ratuszu korektę deklaracji śmieciowej, by ten mógł naliczać obniżoną stawkę.

Zniżki zachowane

Radni zgodzili się, by zachować dotychczas obowiązujące zniżki dzięki którym połowę zwykłej stawki płacą posiadacze Sochaczewskiej Karty Rodziny oraz Karty Seniora 75+. W przypadku tych dwóch grup opłata śmieciowa wyniesie od czerwca 11,50 zł od osoby miesięcznie, tj. o 2 złote więcej niż dotychczas. Jeśli dodatkowo duże rodziny i seniorzy zdecydowaliby się na kompostowanie odpadków kuchennych, to ich miesięczny rachunek wyniesie jedynie 10 zł od osoby.

Zbiórki gabarytów

Nie będzie już tzw. wystawek, czyli dni w których pod altany śmietnikowe i na wyznaczone place trafiały meble, dywany, resztki farb, uszkodzone pralki. Niestety równie często dostarczano tam części samochodowe, styropian, gruz, opony od ciągników i inne odpady, których utylizacja jest bardzo kosztowna. Do UM docierały sygnały, że wystawki to doskonała okazja do pozbycia się nadmiaru opon z zakładu wulkanizacyjnego czy kilkuset kilogramów kartonów z zaplecza sklepu. Z akcji korzystali też mieszkańcy sąsiednich gmin przywożący do miasta swoje śmieci.

Od czerwca każdy mieszkaniec płacący za zgodny z prawem odbiór, transport i utylizację odpadów będzie mógł stare meble czy lodówkę dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkt powstanie na terenie oczyszczalni ścieków przy al. 600-lecia 69 i ma pracować w każdą sobotę.

W czasie sesji padło pytanie, czy ZWiK może uruchomić usługę transportu gabarytów, to znaczy ustalić cennik, podać numer pod który każdy mieszkaniec może zadzwonić i umówić się na transport wersalki do PSZOK. Po sesji do tej propozycji odniosła się prezes ZWiK Magdalena Kaczorowska, która powiedziała nam, że spółka ma inny pomysł, jak pomóc mieszkańcom.

- Zachęcamy osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dysponują busami lub samochodami z przyczepkami, by przesyłały nam mailem swój numer telefonu. Podamy na stronie internetowej ZWiK zebrane numery i każdy mieszkaniec, który nie ma własnego transportu, będzie mógł skorzystać z usług tych prywatnych przewoźników. Oczywiście sam będzie uzgadniał termin, stawkę, wszystkie inne warunki. Naszą rolą będzie jedynie ułatwienie kontaktu, co chętnie zrobimy – mówi Magdalena Kaczorowska.

Komisje chwalą

Po przyjęciu przez radę pakietu uchwał śmieciowych, głos zabrał szef komisji gospodarki przestrzennej i inwestycji Edward Stasiak, który stwierdził, że proponowane stawki są znacznie niższe od cen w ościennych gminach, ościennych miastach i wielu innych miejscowościach w Polsce.

- Nasze ceny na poziomie 23 zł są naprawdę konkurencyjne. Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia negocjacji, które dały tak dobry efekt – podkreślał.

Podziękowania dla zespołu pracującego nad zmianami na lokalnym rynku śmieciowym wyraziła też szefowa komisji gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i porządku publicznego Magdalena Zborowska. Jak powiedziała, na tle pozostałych samorządów w powiecie, w tej trudniej sytuacji na rynku śmieciowym, rozwiązania jakie wprowadził Sochaczew uważa za bardzo dobre.

Kolejna próba już wkrótce

Przed trzema gminami w powiecie sochaczewskim trudna przeprawa przez przetargi śmieciowe. Młodzieszyn ma umowę do końca czerwca (obecnie 20 zł/osoby) i zapewne za kilka dni zacznie szukać nowego operatora. Gmina Sochaczew (teraz 28 zł/osoby) kilkanaście dni temu unieważniła postępowanie i szykuje się do następnego. W identycznej sytuacji jest gmina Teresin, która uznaje, że stawki na poziomie trzydziestu złotych i więcej są nie do przyjęcia.

daw

A A A
14-05-2020
godz.13:49
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 11.08.2020 r. 2935788 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy