Szturm na bibliotekę

W poniedziałek 11 maja, po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, Miejska Biblioteka Publiczna i wszystkie jej filie wznowiły działalność. W ramach restrykcji sanitarnych wyznaczona została "brudna" i "czysta" droga obrotu książek, to znaczy zwrócone egzemplarze muszą przejść czternastodniową kwarantannę zanim trafią do kolejnego czytelnika.

- Pierwszego dnia, czyli 11 maja, mieliśmy tłumy. Kolejka w kramnicach kończyła się na parterze, ale na szczęście nasi czytelnicy zachowywali wymagany odstęp. Tego dnia bibliotekę w kramnicach odwiedziło 289 osób, ktorzy zwrócili 863 książki, wypożyczyli 571. Zapisało się także 28 nowych czytelników. Podobnie wielu czytelników odwiedziło w poniedziałek nasze filie: ok. 70 przyszło do biblioteki w Chodakowie i ok. 40 w Boryszewie. Następnego dnia sytuacja już się unormowała i teraz odwiedzający bibliotekę mogą praktycznie bez czekania w kolejce zarówno oddać jak i wypożyczyć książki - mówi dyrektor MBP, Barbara Bronicz.

Biblioteka po wznowieniu działalności pracuje w ograniczonych godzinach. Wypożyczalnie dla dorosłych i dzieci w głównej siedzibie MBP (kramnice, ul. 1 Maja 21) otwarte są w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 9.00-15.00, w środy biblioteka zaprasza w godz. 12.00-18.00. Takie same godziny otwarcia obowiązują w filii nr 2 (ul. Chopina 160). Wypożyczalnia w filii MBP nr 3 (ul. 15 Sierpnia 83) czynna jest z kolei w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 10.00-14.00, a we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Wszystkie czytelnie, Kącik Malucha oraz galeria, mieszcząca się w siedzibie głównej biblioteki, pozostają zamknięte.

Miejska Biblioteka Publiczna przypomina, że terminy zwrotów wszystkich wypożyczonych książek i innych zbiorów zostały automatycznie wydłużone, zatem żadne opłaty karne nie będą naliczane.

W wypożyczalniach, przy bezpośredniej obsłudze czytelników, wyznaczono dwie drogi, tzw. "brudną" do zwrotu książek oraz "czystą" dla książek wypożyczanych z biblioteki, które są po kwarantannie. Książki zwracane przez czytelników odkłada się na 14 dni do pudeł i na półki w wyodrębnionej części wypożyczalni. Odizolowane egzemplarze są oznaczane datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny.
W wypożyczalni w kramnicach miejskich może przebywać maksymalnie czworo czytelników. Informacja o liczbie odwiedzających oraz innych regułach sanitarnych została umieszczona w widocznym miejscu przed wejściem.

Odwiedzający bibliotekę zobowiązani są do noszenia maseczek (zakrywających usta i nos) oraz rękawiczek. Przy wejściu do budynku siedziby głównej MBP czytelnikom zapewniono środki do dezynfekcji rąk. Korzystanie z biblioteki odbywa się z uwzględnieniem wymaganego dystansu (min. 2 metry od drugiej osoby). Na podłodze naklejono taśmy wyznaczające odpowiednie odległości dla osób oczekujących na obsługę. Ustawiono przesłony ochronne z pleksi w punkcie kontaktu czytelników z bibliotekarzem. Czytelnicy nie mogą korzystać z wolnego dostępu do regałów, dlatego zachęcamy do rezerwacji książek za pośrednictwem internetowego katalogu zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej - http://bpsochaczew.biblio.com.pl/

A A A
12-05-2020
godz.14:46
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 04.08.2020 r. 2930656 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy