Iwaszkiewicz w górę, Chopin w dół

Opublikowano tegoroczne rankingi szkół średnich „Perspektyw”. Nie da się ukryć, że mamy w nim do czynienia z bezprecedensową niespodzianką. Chodakowski Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza zaliczył rekordowy skok w klasyfikacji  techników.

Jak mówią twórcy rankingu, zestawienie stanowić ma  źródło wiedzy o szkołach w całej Polsce. Umożliwia porównywanie liceów oraz techników, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron, wyników na tle konkurencji. Niestety w tym roku większości sochaczewskich szkół nie poszło w nim najlepiej.

Duży spadek odnotowało Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina. Zajęło ono 55 miejsce na Mazowszu. W klasyfikacji krajowej uplasowało się na 218 miejscu. Przypomnijmy, że w roku 2017 zajęło miejsce 171, w 2018 – 157, a rok temu było 201. Szkole przyznano tzw. srebrną tarczę. Chopin zdobył w rankingu 47,12 pkt. Uniwersyteckie Liceum w Toruniu, które uznano za najlepszą placówkę w kraju, zdobyło ich 100.

O wiele lepiej poszło pobliskiemu PLO Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Zajęło ono 27 miejsce na Mazowszu i 82 w kraju, uzyskując 55,1 pkt i złotą tarczę.

Analizując wyniki rankingu warto zwrócić uwagę na zasady przyznawania punktów poszczególnym szkołom. Bardzo dobrze w rankingu wypadają licea utworzone przy szkołach wyższych, aspirujące do laurów w olimpiadach przedmiotowych (takie jak wyżej wymienione UL w Toruniu), gorzej mają się te nastawione na wyniki matur. Ich zdawalność nasz „Chopin” ma na poziomie 100 proc. Co więcej, z rozmów z jego uczniami jasno wynika, że nie są oni zainteresowani udziałem w olimpiadach. Przyczyny tego stanu rzeczy są dwojakie. Po pierwsze, aby uzyskać dobry wynik na olimpiadzie na szczeblu krajowym, poświęcić trzeba na to nawet 1,5 roku pracy. Po drugie – uzyskane na nich indeksy nie są dla uczniów atrakcyjne. Zdobyć można przykładowo indeks na biologię bądź historię, a młodzież z „Chopina” myśli raczej o studiowaniu medycyny lub prawa.

Na 185 miejscu w województwie i 985 w kraju znalazł się Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego (30,31 pkt i brązowa tarcza).

W rankingu techników srebrną tarczę przyznano Zespołowi Szkól im. Jarosława Iwaszkiewicza. Zajął on 22 pozycję w województwie i 149 w kraju. Szkoła ta w rankingu w roku 2018 została sklasyfikowana na 177 miejscu. Rok później była już na pozycji 92. W tym roku może być ona klasą samą dla siebie. „Iwach” zasłużył na srebrną tarczę jak mało która szkoła.

- Pamiętajmy, że specyfika techników i liceów jest różna. Dlatego też nie chciałabym wypowiadać się, która szkoła jest lepsza, a która gorsza. Cieszę się że młodzież wybiera „Iwaszkiewicza”. Obecnie w technikum i liceum uczy się u nas blisko 490 osób. Jestem dumna, że ich wyniki i zaangażowanie kadry pedagogicznej przełożyły się na oceny w rankingu – powiedziała nam dyrektor Hanna Bonecka. – Dołożymy wszelkich starań, by nie tylko ten wynik utrzymać, ale i poprawić. To zresztą dzieje się również teraz, ponieważ właśnie w szkole przygotowujemy się do przeprowadzenia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego otrzymał 44,35 pkt. i tym samym zajął 84 miejsce w województwie. „Osiemdziesiątka” sklasyfikowana została powyżej 500 miejsca w kraju. Na tym etapie „Perspektywy” nie przyznają już konkretnych lokat ani tarcz. Ostatnim sochaczewskim akcentem w rankingu jest technikum w „Ogrodniku”, które zajęło 109 miejsce na Mazowszu. W skali kraju uplasowało się w pierwszej pięćsetce.

A A A
09-01-2020
godz.08:15
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 03.08.2020 r. 2929370 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy