Kolejny cykl spotkań - za rok

Od lat i zawsze jesienią, gdy kończy się sezon budowlany, burmistrz zaprasza mieszkańców do wspólnej rozmowy o mieście. W ośmiu punktach, w każdej dzielnicy, odbywają się otwarte dla każdego spotkania. Mieszkańcy mają okazję zapytać o nurtujące ich sprawy, poznać plany dotyczące ich dzielnicy, zgłosić uwagi.

W poprzednim wydaniu „ZS” relacjonowaliśmy dwie pierwsze debaty w SCK w Boryszewie i Chodakowie, gdzie rozmawiano m.in. o budowie nowego mostu na Bzurze, zagospodarowaniu pól czerwonkowskich i remontach głównych dróg. Za nami pięć kolejnych spotkań. Oto podsumowanie najważniejszych i najczęściej pojawiających się wątków.

Rozlazłów
Trzecie spotkanie odbyło się 18 listopada w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy. Mieszkańcy ul. Radosnej pytali, kiedy asfalt pojawi się na ich ulicy, a na Próżnej oświetlenie. Prosili, by ZKM lepiej skoordynował rozkład jazdy autobusów z kursowaniem pociągów, o wymianę wiat przystankowych na ul. Gawłowskiej, pytali o proces gazyfikacji miasta i walkę ze smogiem. Dociekali, czy miasto dopłaca mieszkańcom do opłat za śmieci. Burmistrz wyjaśnił, że oczywiście tak. W tym celu zawieszony w 2019 roku został program „Drogi zamiast błota”. Gdyby nie dopłaty, stawka wynosiłaby nie 19, a 24 zł od osoby.

Centrum miasta
Tu dominowały tematy dotyczące całego miasta, w tym jak UM może pomóc osobom prywatnym w wymianie starych pieców. Burmistrz przypomniał, że w ratuszu, w Wydziale Ochrony Środowiska, działa Punkt Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Pracownicy pomagają wypełniać wnioski, udzielają informacji o zasadach ich naboru, możliwym do uzyskania dofinansowaniu. Punkt jest czynny codzienne w godzinach pracy UM. Pytali też o częstotliwość prowadzonych prac porządkowych na terenach miejskich, wpływ obniżki podatku PIT z 18 do 17 proc. na dochody budżetu miasta i plany zagospodarowania pól czerwonkowskich. Piotr Osiecki przypomniał, że dwie działki kupiła od miasta firma planująca tam budowę ok. 400 mieszkań, a hektarową działkę samorząd przekaże skarbowi państwa pod budowę nowej siedziby sądu rejonowego.  
Mieszkańców interesowało także m.in. to na jakim etapie jest budowa stadionu przy ul. Warszawskiej i amfiteatru na podzamczu (prace idą w dobrym tempie, zgodnie z harmonogramami), oraz co dalej z odwiertem geotermalnym w Trojanowie (w grudniu ma zostać złożony wniosek o dotację  na budowę zakładu geotermalnego).

Boryszew i bloki wojskowe
Na spotkaniu w przedszkolu nr 7 rozmawiano przede wszystkim o śmieciach, co zrobić, by ceny nie szły w górę, a mieszkańcy wreszcie zaczęli segregować odpady. Padały pytania o tzw. „martwe dusze” w systemie, czyli osoby produkujące odpady i niepłacące za śmieci.  Padały pytania, czy przy okazji remontu miejskiego odcinka ulicy 15 Sierpnia planowana jest wycinka rosnących tam drzew. Burmistrz zaprzeczył, drzewa mają zostać i oddzielać pas jezdni od chodników. Prosili, by na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Mazowieckiej namalować pasy dla pieszych oraz o ułożenie chodnika przy ul. Lotników biegnącego wzdłuż ogrodzenia przedszkola w kierunku internatu garnizonowego.

Karwowo
Wiodącym tematem była budowa nowego mostu. Burmistrz przypomniał, że będzie to zadanie wspólne dla trzech samorządów – gminy Sochaczew, miasta i powiatu, przy czym liderem projektu zostało starostwo. Zlecono już wykonanie koncepcji i dokumentacji projektowej, materiały mają być gotowe do połowy 2021 roku. Jeszcze nie wiadomo na jakiej wysokości rzeki przebiegnie nowy most, określi to autor projektu.
- Kolejny krok to zdobycie dofinansowania z rządowego programu „Mosty dla regionów”, ale jestem dobrej myśli, bowiem tylko w ostatnich czterech latach rząd zainwestował w Sochaczewie ponad 100 mln zł. Budowa samej przeprawy powinna zająć dwa sezony budowlane. Szacowany koszt inwestycji to ok. 25 mln zł – tłumaczył Piotr Osiecki.
W dalszej części spotkania rozmawiano m.in. o dokończeniu chodnika w ul. Rumiankowej, asfaltowaniu ulic Dewajtis, Spacerowej i Radosnej, doświetleniu placu zabaw czy wydłużeniu trasy autobusu linii 7.

Malesin
Ostatnie, zdecydowanie najbardziej kameralne spotkanie w tegorocznym cyklu, odbyło się w dzielnicy Malesin. Na pytania mieszkańców odpowiadali zastępcy burmistrza – Dariusz Dobrowolski i Marek Fergiński. Przewodnim tematem był oczywiście, bezpośrednio dotyczący tej części miasta, remont ul. 15 Sierpnia, zarówno aktualnie trwającej przebudowy odcinka wojewódzkiego jak i zaplanowanej na pierwszą połowę przyszłego roku modernizacji miejskiego fragmentu (od skrzyżowania z ul. Traugutta do ul. Broniewskiego). Dariusz Dobrowolski wspominał także o innych planowanych, wspólnie z samorządem powiatowym, inwestycjach drogowych w tej części Sochaczewa. Mowa tu o ulicy Boryszewskiej, (projekt gotowy) oraz o ul. Inżynierskiej, na przebudowę której zlecono już wykonanie planów budowalnych. Na spotkaniu pojawiły się też wątki budowy nowych mieszkań w Sochaczewie i smogu. Mieszkańcy dopytywali również o ceny śmieci – czy od maja ceny pójdą w górę, bowiem z końcem kwietnia kończy się aktualna umowa z firmą odbierającą odpady.

 

Piotr Osiecki dziękuje...

Każdemu, kto poświęcił swój czas i wziął udział w jednej z ośmiu rozmów o potrzebach dzielnic, chcę z całego serca podziękować. Takie spotkania są dla mnie cennym źródłem wiedzy, inspiracją do nowych projektów. Zdarza się, że usłyszę gorzką uwagę, ale coraz częściej słyszę, że wspólnie zmieniamy miasto na lepsze, że jest ładniejsze, bardziej przyjazne, atrakcyjne do zamieszkania. Myślę, że razem możemy rozwiązać te małe i większe problemy, jak choćby w dzielnicy Rozlazłów, gdzie w ŚDS od kilku lat witała mnie liczna reprezentacja mieszkańców ul. Rybnej. Na początku tego roku powstała tam nakładka asfaltowa, potrzeby mieszkańców zostały zaspokojone i w tym roku temat Rybnej zniknął. Raz jeszcze dziękuję za wspólne rozmowy o Sochaczewie i już dziś zapraszam Państwa na jesienny cykl spotkań w 2020 roku.


A A A
02-12-2019
godz.09:14
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 03.07.2020 r. 2890883 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy