Poznaliśmy nazwiska laureatów

W Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Mazowsze Chopina wystartowało ponad pięćdziesięciu uczestników. Jury jak co roku obradowało pod przewodnictwem prof. Jana Kadłubiskiego. Kolejny raz po Stypendium Starosty Sochaczewskiego sięgnęła Natalia Donat.

Festiwal rozpoczął się 26 listopada koncertem jurorów. Potem przez dwa dni w Państwowej Szkole Muzycznej odbywały się przesłuchania uczestników. Do Sochaczewa przyjechało 52 pianistów z 25 placówek reprezentujących publiczne i niepubliczne szkoły muzyczne m.in. z Warszawy, Elbląga, Olsztyna, Poznania, Żyrardowa i oczywiście Sochaczewa. Byli też goście z Chetham's School of Music z Manchesteru. Znając swoje umiejętności pianiści sami wybierali jeden z czterech zakresów repertuarowych, a na każdy z nich składały się utwory J. S. Bacha i F. Chopina. Ponieważ wielcy kompozytorzy zostawili potomnym szeroką paletę muzycznych dzieł, przez dwa dni ze sceny PSM płynęły Menuety, Preludia, Polonezy, Nokturny, Mazurki, Walce, Etiudy i Ballady. Wszystkie utwory należało wykonać bez pomocy nut, czyli z pamięci.

Zwycięzców XXVI festiwalu poznaliśmy 30 listopada, w czasie koncertu laureatów. Otwierając spotkanie dyrektor PSM Anna Wróblewska przypomniała, że to już 27 spotkanie młodych pianistów w murach tej szkoły, a jego organizacja była możliwa dzięki pomocy samorządu miasta. Z kolei Jan Kadłubiski nawiązując do ducha i idei festiwalu przywołał słowa niemieckiego kompozytora i dyrygenta Wilhelma Furtwaenglera, zanotowane w 1945 roku - "doskonałość i żywotność wielkich dzieł Chopina połączona z absolutnym mistrzostwem techniki kompozytorskiej. Nikt inny mu w tym nie dorównuje. Pełnia wyrazu w każdym szczególe, pewność w całości; te cechy jedynie Bach posiadał w tym stopniu, choć w innych rejonach muzyki".

Wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski pogratulował nie tylko narodzonym, ale wszystkim uczestnikom festiwalu i podkreślił, że jest dumny, iż samorząd miasta został głównym organizatorem tegorocznej edycji tego wydarzenia. Zapewnił, że w rocznym kalendarzu imprez kulturalnych pierwsze miejsce zajmuje właśnie festiwal pianistyczny.

W tym roku w jury obok Jana Kadłubiskiego zasiedli związani z festiwalem od lat Andrzej Dutkiewicz (Polska), Dorian  Leljak (Serbia – Chorwacja), Murray  McLachlan (Wielka  Brytania) i po raz pierwszy Irene Veneziano z Włoch.

Co roku jeden uczeń PSM w Sochaczewie, który został przez jury oceniony najwyżej, otrzymuje Stypendium Starosty Sochaczewskiego. Kolejny raz stypendium otrzymała Natalia Donat.

30 listopada z zaproszenia na koncert finałowy skorzystali m.in. wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Karaś, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik.

Festiwal zorganizował burmistrz i PSM w Sochaczewie. Jego koordynatorką była Agnieszka Hejduk-Domańska. Wydarzenie wspierali m.in. starosta sochaczewski i Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej.

 

A A A
30-11-2019
godz.12:39
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 09.07.2020 r. 2896152 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy