Retencja za ponad dwa miliony

Wkrótce w Chodakowie ruszy najnowszy ekoprojekt ratusza, na który składa się m.in. budowa zbiornika retencyjnego na deszczówkę i modernizacja kanalizacji deszczowej. Prace pochłoną 2,5 mln zł i realizowane będą w ramach wartego ponad 14 mln projektu pod nazwą „Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Sochaczew”.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, projekt wdrażany we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zatrzymać wodę na terenie miasta, zapobiegać lokalnym podtopieniom, odwodnić tereny inwestycyjne na obszarze dawnego Chemitexu, pozwolić na gromadzenie deszczówki i jej wykorzystanie np. do podlewania parków i mycia ulic.
- Zadanie składa się aż z ośmiu komponentów, przy czym w tej chwili zabieramy się za cztery z nich. Każdy w znaczącej części finansowany będzie ze środków unijnych, a warto pokreślić, że od stycznia zdobyliśmy kilka dużych dotacji, przede wszystkim na inwestycje drogowe i komunalne, ale też na wspieranie edukacji i utrwalanie pamięci o bohaterach sprzed 80 lat. Największa z nich, w wysokości 9,86 mln, to właśnie dotacja na gospodarowania wodami opadowymi. Razem z wkładem własnym miasta cały ten projekt ma wartość ponad 14 mln zł – mówi Piotr Osiecki.

Wóz do utrzymania zieleni
Jego pierwszym elementem jest zakup fabrycznie nowego pojazdu pomagającego w utrzymaniu zieleni, wyposażonego w napęd na cztery koła, wspomaganie, kabinę z klimatyzacją i ogrzewaniem. Krakowska spółka Hako Polska zaproponowała miastu pojazd Citymaster 600 (277 tys. zł). To wielofunkcyjna maszyna wyposażona w system szybkiej wymiany osprzętu, do której można dokupić i dopiąć różne elementy np. do zamiatania ulic, podlewania trawników, koszenia, odśnieżania chodników itd. Ponieważ w Sochaczewie ma być wykorzystywana przede wszystkim do podlewania zieleni, ratusz zażądał, aby oferowany pojazd miał minimum pięćsetlitrowy zbiornik na wodę, pistolet natryskowy pozwalający sięgnąć do donic zawieszonych na wysokości 3 metrów nad ziemią i montowaną na przodzie pojazdu listwę do podlewania trawników.

Deszczówka do renowacji
Przez lata ścieki i deszczówka płynęły w Chodakowie jedną rurą, wprost do rzeki. Gdy służby ochrony środowiska zakazały takich praktyk, przez kilka lat nieczystości płynne z dzielnicy transportowano wozami asenizacyjnymi do oczyszczalni w Trojanowie. Ten stan rzeczy utrzymywał się do 2013 roku, do chwili wybudowania nowej sieci sanitarnej. Warto przypomnieć, że w latach 2012-2013 w Chodakowie i na Wypalenisku kosztem ok. 30 mln zł ułożono jej aż 44,8 km, a projektem objęto także ulice Grunwaldzką, Topolową, Ogrodową i Parkową. Tym samym od połowy 2013 roku, gdy ścieki zaczęły płynąć bezpośrednio do oczyszczalni, dawna sieć ogólnospławna stała się kanalizacją deszczową.
- Niestety jest w złym i bardzo złym stanie technicznym, wymaga gruntownego remontu. Kanały są podtopione, zarwane lub zasypane, częściowo wyłączone z użytkowania. Tam gdzie mamy czynne odcinki kanałów, są one pozarastane roślinnością, a doraźne naprawy nie przynoszą efektów. Na przykład sieć w Topolowej na pewnych odcinkach jest podtopiona, w innym miejscu kanał zarwany. W Parkowej kanał jest zasypany i przez to wyłączony z eksploatacji. W Ogrodowej działa, lecz inwentaryzacja wykazała, że poprzerastały go korzenie – wylicza wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.
Ratusz za kilka dni powinien wyłonić firmę, która zajmie się naprawą sieci o długości prawie 1,1 km znajdującą się w Parkowej, Grunwaldzkiej, Topolowej i Ogrodowej, renowacją niemal trzydziestu studni, budową dwunastu wpustów.
- Dodatkowo około 300 metrów kanałów budowlańcy naprawią bezwykopowo, metodą rękawa tworzącego niejako nowy kanał w już istniejącym. Bezwykopowo renowacji poddanych będzie również dziesięć istniejących studni – dodaje wiceburmistrz.

Zbiornik i wylot
Trzeci zlecany do wykonania element to budowa zbiornika retencyjnego zbierającego wodę z ulic Parkowej, Ogrodowej, Topolowej i Grunwaldzkiej. Żelbetowy zbiornik ma mieć 578 m3 pojemności i głębokość od 4 m do 5,4 m. Jego wykonawca będzie musiał też zadbać o sieć odprowadzającą nadmiar wody ze zbiornika, gdyby okazało się, że opady są wyjątkowo intensywne (przelew awaryjny). Prace na deszczówce oraz przy budowie zbiornika mają się zakończyć do 30 września 2020 r.
Ostatni i najmniejszy z czterech komponentów projektu, wart kilkadziesiąt tysięcy złotych, to wykonanie wylotu wód opadowych i roztopowych trafiających do kanalizacji z ulic Parkowej, Ogrodowej, Topolowej i Grunwaldzkiej do rzeki Utraty. Wylot ma powstać do połowy grudnia br.

Czekamy na wyniki przetargu
24 października otwarto oferty firm zainteresowanych remontem deszczówki, budową zbiornika retencyjnego i wylotu. Okazało się, że o kontrakt walczyły trzy podmioty z Łącka, Sochaczewa oraz Kutna, i najprawdopodobniej spółka Trakt z Kutna wejdzie na plac budowy w Chodakowie (2.458.770 zł). Na razie trwa sprawdzanie ważności ofert, zatem na ostateczne wyniki przetargu poczekamy kilka dni.
- Już nie raz przekonaliśmy się, że przetargi na prace drogowe i kanalizacyjne warto ogłaszać na finiszu sezonu budowlanego. Firmy zbierają wtedy zamówienia na następny rok i proponują znacznie niższe stawki za swoje usługi niż w szczycie budowlanym. Tak jest i tym razem. Na renowację deszczówki w Chodakowie i budowę nowego zbiornika retencyjnego zabezpieczyliśmy 3,4 mln, a przeprowadzimy te prace za niespełna 2,5 mln – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

 

Od początku roku budżet miasta wzbogacił się o 17,3 mln zł różnych dotacji. Oprócz 9,86 mln od NFOŚiGW na „Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Sochaczew” ratusz zdobył:

2.718.000 zł – na pierwszy etap remontu ul. 15 Sierpnia, jej odcinka od Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina do ulicy Broniewskiego.
2.626.000 zł – na remont cmentarza wojennego przy alei 600-lecia.
1.158.000 zł – na wymianę pieców węglowych na gazowe lub opalanych biomasą, termomodernizację domów.
881.000 zł – na realizację dwuletniego programu edukacyjnego i zakup nowoczesnego wyposażenia sal lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 3.
104.000 zł - na remont kwater wojskowych na cmentarzu parafialnym przy Traugutta.

 

A A A
05-11-2019
godz.09:56
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 03.07.2020 r. 2890879 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy