Przystań na finiszu

Budowa nowej przystani kajakowej wraz z kawiarnią dobiega końca. Trwają roboty wykończeniowe. Na zewnątrz powstaje parking, w środku pracują glazurnicy, podwieszane są sufity. Odbiory techniczne obiektu odbędą się za kilka tygodni. Strefa sportowo-rekreacyjna nad Bzurą oddana zostanie do użytkowania w przyszłym roku.

Nowy budynek w miejscu dawnej przystani ma pełnić dwie funkcje. Dolna kondygnacja będzie spełniała rolę magazynu, w który znajdować się będzie wypożyczalnia kajaków, kapoków i innego sprzętu wodnego. Do odpoczynku i rekreacji nad pobliską plażą ma zachęcać 230-metrowa kawiarnia powstająca na drugiej kondygnacji. Będą w niej dwa pomieszczenia dla klientów: 100-metrowa sala konsumpcyjna oraz taras wychodzący w stronę rzeki. Ponadto dostępne będą dwie toalety, przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. Obok przystani i kawiarni powstały schody terenowe, którymi można zejść z góry wprost na plażę miejską.

Przystań z kawiarnią, podobnie jak i amfiteatr przy ul. Podzamcze, buduje firma Soch-bud. Jak powiedział nam kierownik budowy, Artur Konarski, największym wyzwaniem był montaż konstrukcji budynku kawiarni. Składa się ona z dużych jednolitych płyt o wadze około czterech ton każda. Wrażenia robią też ogromne, zapewniające doskonały widok na rzekę, okna. Dolna część budynku, w której będzie magazyn sprzętu wodnego jest już praktycznie gotowa i czeka na zagospodarowanie. Na piętrze wciąż trwają roboty związane z wykończeniem i wyposażeniem budynku, m.in.: zamontowano system podgrzewania podłóg, działa już pełne oświetlenie, pracują glazurnicy, podwieszane są sufity, niebawem rozpocznie się malowanie.

Odbiory techniczne obiektu przeprowadzone zostaną w listopadzie. Otwarcie kawiarni nastąpi najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku. Przystanią kajakową i wypożyczalnią sprzętu wodnego, tak jak wcześniej, zarządzał będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na obsługę kawiarni ogłoszony zostanie przetarg.

Przypomnijmy, że inwestycja jest częścią większego przedsięwzięcia realizowanego przez samorząd miejski przy wsparciu środków zewnętrznych – unijnych i rządowych. To jeden z elementów projektu „Sochaczew (Od)nowa” na który składają się modernizacja budynku przystani i budowa bulwarów rekreacyjnych nad Bzurą (13,8 mln) oraz termomodernizacja Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą (1,2 mln). Łączna wartość projektu to aż 15 mln zł, przy czym na jego wdrożenie burmistrz pozyskał dwie poważne dotacje o łącznej wartości 6,3 mln: na budowę bulwarów i kawiarni 5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, a dodatkowe 1,3 mln z budżetu państwa.

A A A
04-11-2019
godz.08:35
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 03.07.2020 r. 2890802 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy