Sztandar dla wiernych Ojczyźnie

W ostatnią niedzielę, 6 października, w kościele garnizonowym w Skierniewicach odbyła się uroczystość wręczenia nowego sztandaru dla Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach. Ufundowany został przez lokalne społeczności Sochaczewa i Skierniewic.

Obydwa miasta to duże ośrodki skupiające liczne rzesze emerytów i rencistów wojskowych. Sztandar ma być symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa żołnierzy Wojska Polskiego. Duża ich część zrzeszona jest w ZŻWP, którego dewizą jest „Zawsze Wierni Ojczyźnie”. Związek kontynuuje chlubny dorobek i tradycje Wojska Polskiego. Dziedziczy wojenne i pokojowe tradycje m. in. Związku Oficerów Rezerwy RP oraz jego następców. Członkowie wspólnie organizują uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym, niosą pomoc najbardziej potrzebującym emerytom wojskowym, współdziałają na polu podtrzymywania historii oręża polskiego, wreszcie integrują środowisko wojskowe i ich rodziny. Organizacja jest oparta na pracy poszczególnych kół podlegających Zarządowi Rejonowemu w Skierniewicach. W Sochaczewie jest nim Koło nr 5, kierowane przez płk. w st. spocz. Jana Dębowskiego.

Tegoroczna uroczystość miała bogatą oprawę. Lokalne społeczności reprezentowali fundatorzy: prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk i  burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Wśród ofiarodawców i darczyńców znalazły się instytucje, stowarzyszenia i osoby fizyczne wywodzące się z obu miast. Są nimi m.in. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sochaczew oraz  Przedsiębiorstwo Energetyka Cieplna Sp. z o.o w Sochaczewie. Uroczystość zwieńczyły koncert Orkiestry Dętej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach, zwiedzanie Muzeum Historycznego Skierniewic oraz degustacja wojskowej grochówki.

A A A
09-10-2019
godz.07:22
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 09.07.2020 r. 2896462 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy