Stoją na straży polskiego nieba

W piątek 4 października obchodziliśmy kolejne święto 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Jego kulminacyjnym punktem był uroczysty apel na pl. Kościuszki z udziałem najwyższych rangą wojskowych, władz samorządowych oraz rządu.

Było to wydarzenie wyjątkowe z uwagi na przypadające w tym roku 75-lecie 3 WBROP. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza w kościele p.w. św. Wawrzyńca. Po jej zakończeniu zebrani udali się na plac Kościuszki, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów przeprowadzona zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Całość uświetniła orkiestra wojskowa z Dęblina. W obchodach wzięli udział kadra oficerska z dowódcą brygady generałem Andrzejem Dąbrowskim oraz Inspektorem Rodzajów Wojsk gen. brygady Sławomirem Owczarkiem na czele, emerytowani i czynni żołnierze wraz z rodzinami, przyjaciele jednostki, mieszkańcy.

Gości przywitał gen. Dąbrowski, który w swoim przemówieniu przybliżył historię brygady, zachodzące w niej zmiany związane z wyposażeniem oraz główne manewry z udziałem 3 WBROP. Następnie odznaczono i wyróżniono mundurowych oraz cywili, którzy w ostatnim roku wyjątkowo zasłużyli się brygadzie. Wśród nich znaleźli się burmistrz Piotr Osiecki oraz poseł Maciej Małecki. Ten ostatni przekazał życzenia od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, które zawarł on w specjalnie wystosowanym na tę okazję liście. „Dzień święta 3 WBROP jest najlepsza okazją. by podziękować żołnierzom jednostki za służbę. To właśnie wy stoicie na co dzień na straży polskiego nieba. Za każdym razem, gdy stawiacie się na poligonie, pokazujecie swój kunszt. Podczas manewrów, przeprowadzanych również z udziałem naszych sojuszników, osiągacie znakomite wyniki. Pamiętacie również o współpracy ze społecznościami lokalnymi, uczestnicząc lub współorganizując najróżniejsze wydarzenia. W najbliższych latach przed waszą jednostką stanie wielkie wyzwanie – przyjęcie do uzbrojenia systemu Patriot w ramach programu „Wisła”. Broń ta znacznie przyczyni się do zwiększenia potencjału wojska polskiego” – można przeczytać w liście.

- Składam wielkie wyrazy wdzięczności i uznania dla brygady, również za to, że tak włączacie się w życie sochaczewskiej społeczności – dodał poseł Małecki.  – Dziękuję, że na swoją drogę życia wybraliście służbę w polskim mundurze. W waszej jednostce może zmieniać się sprzęt, uzbrojenie, ale nie zmienia się miłość do ojczyzny, męstwo, honor.

Burmistrz Piotr Osiecki zwracając się do zebranych, nawiązał do przypadającej rocznicy 80-lecia Bitwy nad Bzurą i 80-lecia wybuchu II wojny światowej.

- Wasze święto przypada w rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Z dumą patrzymy na kontynuatorów tradycji żołnierzy września’39. Doceniamy waszą służbę i jesteśmy z was dumni. Życzę wam, by kolejne lata pełnienia tej służby dawały wam satysfakcję i były równie skuteczne jak to minione 75 lat – mówił. 

Przypomnijmy, że dowództwo 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej stacjonuje w garnizonie Sochaczew-Bielice od 1 stycznia 2013 roku. Dowództwo, wojsko i sprzęt przeniesiono do nas z Warszawy. Głównym zadaniem dowództwa brygady jest zapewnienie sprawnego dowodzenia podległymi pododdziałami oraz planowanie dla nich działań bojowych. Oprócz dowódcy brygady, trzon dowództwa stanowią: sztab, pion szkolenia i pion techniczny. Istotną rolę w funkcjonowaniu brygady odgrywa również pion ochrony informacji niejawnych oraz sekcja wychowawcza. 

A A A
04-10-2019
godz.08:30
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 06.07.2020 r. 2893306 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy