48 nielegalnych przyłączy

Gdy tylko spadnie deszcz, do miejskiej oczyszczalni ścieków trafia ponadprzeciętna ilość ścieków. Co to oznacza? Nielegalne przyłącza deszczówki do kanalizacji sanitarnej, wykonane na prywatnych posesjach.

ZWiK regularnie powtarza akcje wykrywania tego typu nielegalnych przyłączy. Zadymiając kanalizację sanitarną można w bardzo łatwy sposób sprawdzić – bez wchodzenia na teren nieruchomości – czy na podwórku jest nielegalny wpust. Zadymiarka wytwarza białą mgłę. Dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt, identyczny jest używany podczas koncertów.

Niestety takich przypadków jest bardzo dużo. Ostatnio w miesiąc wykryto ich aż 48. Woda jest zrzucana do sieci sanitarnej przez osoby prywatne, a zdarza się, że i przez wspólnoty.

ZWiK przypomina, że ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków zabrania wprowadzania deszczówki do kanalizacji sanitarnej. Nielegalny zrzut jest przestępstwem i takie sprawy są zgłaszane do organów ścigania. Niektóre przypadki mają swój finał w sądzie.

Spółka apeluje, by deszczówkę gromadzić i później wykorzystywać na terenie nieruchomości np. do podlewania trawników. To i legalne, i ekologiczne.

A A A
04-10-2019
godz.08:33
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 11.07.2020 r. 2898641 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy