Nowa tablica na szlaku pamięci

Mamy nowy punkt szlaku "Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.". Edukacyjna tablica, która stanęła przy ul. Sobieskiego, opowiada o zbrodni niemieckiej w Boryszewie.

22 września1939 roku żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali tam 50 polskich jeńców z Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Fakt ten jest jednym z symboli zakończenia Bitwy nad Bzurą. Mimo że co roku na miejscu zbrodni odbywają się uroczystości, nadal wielu sochaczewian ma niewielką wiedzę o tamtej tragicznej karcie wojennej historii. Zachęcamy do wybrania się do Boryszewa i zapoznania się z treścią tablicy przygotowanej przez Radosława Jarosińskiego i Jakuba Wojewodę z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Zawiera ona nie tylko nazwiska wszystkich zamordowanych żołnierzy, ale też mnóstwo informacji o kontekście historycznym tej tragedii. Badaczom niemal w całości udało się zrekonstruować ostatnie chwile bydgoskiego batalionu. Całość opatrzona jest również unikatowymi zdjęciami. Pozwala to o wiele lepiej zrozumieć heroizm jeńców, z których jeden na chwilę przed egzekucją wykrzyknął: "Za Polskę walczyliśmy. Za Polskę umieramy. Chwała bohaterom!".

Aktualnie trakt, przebiegający przez teren powiatu sochaczewskiego, łączy 15 punktów oznaczonych tablicami edukacyjnymi. W założeniu jego twórców, ma upamiętniać ważne wydarzenia związane z bohaterskimi dowódcami kierującymi walką i heroizmem żołnierzy poległych w obronie Polski w 1939 r. 

 

 

 

A A A
03-10-2019
godz.08:51
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 06.07.2020 r. 2893294 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy