Młodzi literaci wydali własne książki

Aż 24 książki z 56 nadesłanych, zdaniem jury, zasłużyły na nagrodę lub wyróżnienie. Dzieci i młodzież z całego powiatu wykazały się nie tylko lekkim piórem, ale też kreatywnym ujęciem tematu oraz artystycznym zacięciem. W środę 15 maja biblioteka pedagogiczna podsumowała jubileuszowy konkurs „Wydajemy własna książkę”.

„Wszystko zaczęło się na dworcu w Sochaczewie” - tak brzmiał temat XV edycji konkursu. Tradycyjnie wpisał się on w Tydzień Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „#biblioteka”. Jego finałowi zwyczajowo towarzyszy prezentacja zwycięzców innego bibliotecznego konkursu „Tę książkę warto przeczytać”. Uczestnicy i zaproszeni goście mogli się ponadto spotkać z gościem specjalnym – pochodzącą z Sochaczewa autorką książek Anetą Ostaszewską.  Na co dzień pracuje ona jako wykładowca akademicki, a sama określa się jako „dziecko popkultury”, która często staje się przedmiotem jej badań. Jedna z jej bardziej znanych prac dotyczy postaci Michaela Jacksona i tego, jak jego twórczość i śmierć przedstawiane były w mediach.

W spotkaniu udział wzięli oczywiście członkowie jury: Elżbieta Szczypińska (przewodnicząca), Mariola Woźnicka, Aneta Stepień – z ramienia biblioteki pedagogicznej, malarka Barbara Jachimowicz, prezes stowarzyszenia „Atut” Stanisława Podgórska oraz Daniel Wachowski – redaktor naczelny „Ziemi Sochaczewskiej”. Pojawili się również sponsorzy i partnerzy wydarzenia: Katarzyna Kucharska, prezes Fundacji Grupy PKP, reprezentująca burmistrza dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomicznego Danuta Szewczyk-Kozłowska oraz kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie Grzegorz Kropiak.

Zebrani podkreślali różnorodność i staranność zgłoszonych prac. Każda z nich miała indywidualny charakter. Można się z nimi zapoznać w siedzibie biblioteki pedagogicznej przy ul. Żeromskiego 39a. Własnoręcznie wykonane książki zostaną również zaprezentowane na tegorocznych Targach Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie (23-26 maja).

 - Komisja brała pod uwagę wygląd, estetykę, oryginalną treść, pomysł na ciekawą fabułę, nieszablonowe ujęcie tematu, dynamikę akcji, element zaskoczenia w przypadku książek o tematyce fantastycznej czy… kryminalnej. Autorzy wykazali się wrażliwością artystyczną i wyobraźnią – powiedziała Elżbieta Szczypińska, kierownik sochaczewskiej biblioteki pedagogicznej.

Dodajmy jeszcze, że od samego początku honorowy patronat nad konkursem „Wydajemy własną książkę” sprawuje burmistrz Sochaczewa, a patronat medialny pełni „Ziemia Sochaczewska”, która zdecydowała się na opublikowanie jednej z nagrodzonych prac.

 

 

Szkoły podstawowe klasy 1-3

I miejsce

Gabriela Ostaszewska, SP nr 3

II miejsce

Klaudia Przygoda, ZS w Erminowie

Maria Pietrak, SP w Teresinie

III miejsce

Marta Krzeszowiec, SP nr 2

Szkoły podstawowe klasy 4 – 6

I miejsce

Filip Jurczak, SP nr 4

II miejsce

Lena Figut, SP nr 4

Hanna Fiołek, SP nr 3

III miejsce

Lilianna Poryszewska, SP nr 4

Wyróżniono: Alicję Krasucką (SP nr 4), Jędrzeja Kuśmierczyka (SP nr 4), Wiktorię Łęcką (SP w Iłowie), Agnieszkę Piątkowską (SP w Giżycach), Kalinę Staszewską (SP w Teresinie), Jakuba Jaworskiego (SP w Kurdwanowie)

Szkoły podstawowe klasy 7-8 i 3 gimnazjum

I miejsce

Judyta Stępińska, SP nr 6

II miejsce

Aleksandra Adamczyk, SP nr 6

Katarzyna Orzeszek, SP w Kapturach

III miejsce

Karolina Zatorska, SP nr 2

Wyróżniono: Agatę Bylicką (SP nr 6), Emmę Kovkasyan (SP nr 6)

Nagroda specjalna - Paweł Arkuszewski (SP w Giżycach)

Szkoły średnie

I miejsce

Patrycja Kuczera, LO Sióstr Niepokalanek w Szymanowie

II miejsce

Kinga Majczak, ZS im. J. Iwaszkiewicza

III miejsce

Katarzyna Majorek, ZS im. J. Iwaszkiewicza

 

A A A
16-05-2019
godz.09:55
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 06.07.2020 r. 2893283 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy