Kopciuchy do wymiany

 

Blisko 200 mieszkańców przyszło na spotkanie informacyjne dotyczące rozpoczynającego się rządowego programu „Czyste powietrze”. Od poniedziałku 15 października w urzędzie miejskim oraz starostwie powiatowym uruchomione zostaną punkty informacyjne dla zainteresowanych przystąpieniem do programu, którego priorytetem jest wymiana starych pieców węglowych.

Ponad sto miliardów w dziesięć lat – tyle rząd chce przeznaczyć na program termomodernizacji prywatnych domów, wymianę sieci centralnego ogrzewania oraz źródeł ciepła, w tym najbardziej zatruwających środowisko „starych kopciuchów” - pieców węglowych. Nabór wniosków rozpoczął się 19 września. Należy je kierować bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W ramach programu „Czyste powietrze” można otrzymać bezzwrotne dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła – pieców i kotłów, na ocieplenie ścian i przegród budynku, wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć np. wykonanie audytu energetycznego, projekt przebudowy dachu wraz z jego dociepleniem, wymianę bram garażowych, zakup kotła na biomasę, węgiel, gaz lub olej, montaż pompy ciepła. W przypadku wymienionych prac minimalny koszt kwalifikowany to 7 tys. zł, maksymalny aż 53 tysiące.

Kwota dofinansowania jest różna w zależności od dochodów rodziny, a waha się od 30 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli dochód na członka rodziny nie przekroczy 600 zł, można liczyć na 90 procent dopłaty, a jeśli będzie wyższy niż 1600 zł, fundusz pokryje 30 procent kosztów. Gdy nie mamy gotówki na pokrycie wkładu własnego WFOŚIGW udzieli niskooprocentowanej pożyczki.

Mieszkańcy tłumnie przybyli na spotkanie informacyjne do kramnic miejskich. Obecni na nim byli: poseł Maciej Małecki oraz dyrektor jego biura Łukasz Gołębiowski, starosta sochaczewski Jolanta Gonta, burmistrz Piotr Osiecki oraz zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski. Spotkanie poprowadziła główny specjalista Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Magdalena Dąbrzał. Specjalistka WFOŚiGW poinformowała m.in. o ogólnych założeniach programu; mówiła o warunkach, które muszą spełniać zainteresowani, aby do niego przystąpić; podała jakie załączniki należy dołączyć do wniosku i pokazała jak go wypełnić. Pani Magdalena odpowiedziała na około 150 pytań sochaczewian. Każde z nich dotyczyło indywidualnego przypadku.

Jeśli ktoś nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, może zwrócić się po informacje w sprawie programu „Czyste powietrze” do urzędu miejskiego i starostwa powiatowego. Burmistrz i starosta zadeklarowali stworzenie punktów informacyjnych, które zaczną działać od poniedziałku 15 października.

 

A A A
11-10-2018
godz.08:33
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 05.07.2020 r. 2892640 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy