Wygrał nam Polskę na fortepianie

 

Po raz kolejny w tym roku sochaczewianie mieli okazję uczestniczyć w ważnym wydarzeniu kulturalnym. W środę 10 października rozpoczął się sezon Sochaczewskich Spotkań z Chopinem. Tym razem jednak jego główną część stanowił spektakl „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”. Przedstawienie poprzedził występ Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej.

Orkiestra pod kierunkiem Ludwika Skrzypka wprowadziła nas w atmosferę niepodległościową, w czym wydatnie pomogły wokalistki Karolina Goźlińska i Oliwia Adamczyk. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka żołnierskich piosenek z „Pierwszą kadrową” na czele.

Druga część imprezy to entuzjastycznie przyjęty spektakl „Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie” w wykonaniu uczniów LO im. Fryderyka Chopina. Scenariusz i reżyseria to dzieło nauczycieli tej szkoły Bogusławy i Kazimierza Górnickich, którzy już nieraz przygotowywali ważne widowiska teatralne.

Przedstawienie, ustami współczesnych Paderewskiemu, opowiada o jego artystycznych dokonaniach, podróżach, koncertach, ale przede wszystkim o zabiegach dyplomatycznych na rzecz nieistniejącej wtedy Polski. Spektakl pokazał nam, ile racji jest w określaniu Paderewskiego architektem polskiej wolności.

Wydarzenie zakończyło się owacją na stojąco i gratulacjami skierowanymi do autorów i wykonawców spektaklu. Zasłuchana, wzruszona publiczność z dużym ociąganiem opuszczała salę balową hotelu Chopin, gdzie zwyczajowo odbywają się Sochaczewskie Spotkania z Chopinem.

 

 

A A A
11-10-2018
godz.14:12
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 05.07.2020 r. 2892657 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy