Komenda na ukończeniu

Po raz kolejny odwiedziliśmy teren budowy nowoczesnej komendy policji, która, po latach oczekiwania, powstaje przy ulicy 1 Maja. Wykonawca tej inwestycji, firma POLAQA z Piaseczna, stoi na stanowisku, że inwestycja będzie gotowa do odbioru jeszcze przed początkiem zimy.

Przypomnijmy, że budowa nowej komendy pochłonie ponad 17 mln zł. W ramach kontraktu powstał już trzykondygnacyjny budynek z częściowym podpiwniczeniem. Wszystkie poziomy biurowca połączą trzy klatki schodowe i duża, ośmioosobowa winda. W podpiwniczeniu obiektu znajdą się szatnie z natryskami, magazyn amunicji i broni, strzeżony magazyn dowodów, a także archiwum akt.

Główne wejście do budynku, otoczone szklaną fasadą, znajdzie się na parterze od strony ul. 1 Maja. Tę kondygnację także zajmą biura i wydział prewencji, około 100-metrowa przestrzeń dla interesantów a także cztery pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz tzw. „niebieski pokój” do prowadzenia przesłuchań (np. dzieci) w przyjaznej atmosferze. Pierwsze piętro zajmą przede wszystkim pomieszczenia biurowe. Każde z nich przeznaczone zostanie dla dwóch do trzech funkcjonariuszy. Na tym piętrze swoje biura będą mieli komendant powiatowy i jego zastępca. Powstanie tu również pokój okazań z weneckim lustrem.

Na drugim piętrze znajdzie się miejsce dla Izby Pamięci, gdzie eksponowane będą pamiątki związane z działalnością sochaczewskiej policji. Pozostałą przestrzeń zajmą biura.

Obiekt przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie odpowiednich podjazdów i windy dla osób na wózkach inwalidzkich. Na każdej kondygnacji powstanie też specjalna łazienka.

Projekt wykonany przez sochaczewską firmę Zespół Usług Projektowych zakłada liczne udogodnienia poza głównym gmachem. Na terenie znajdującym się za komendą powstał już 220-metrowy garaż na 24 policyjne samochody. Godne warunki otrzymają także policyjne psy, dla których zaplanowano specjalne boksy.

Główny budynek jest niemal gotowy. Pomieszczenia zyskały wykładzinę podłogową. Wyposażona została część dla aresztantów, która ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Przed wejściem do części zajmowanej przez zatrzymanych, policjant będzie mógł w bezpiecznych warunkach zdać broń palną. Drzwi do cel wyposażone są w specjalne judasze, które dają widok na całą przestrzeń za nimi. Łóżka nie są oddzielnymi konstrukcjami, z których aresztant mógłby wyciągnąć niebezpieczne części. Zostały wybudowane wprost ze ściany i podłogi. Do dyspozycji zatrzymanych będzie również, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie, pokój medyczny.

Najwyższe standardy spełniają także biura i pokoje przesłuchań. Zostały odpowiednio wygłuszone i wyposażone w dźwięko- szczelne drzwi.

Obiekt ma być gotowy jeszcze przed zimą tego roku i będzie czekał już tylko na umeblowanie i niezbędne wyposażenie. Na rozległej, otaczającej go działce zajmuje on jedną czwartą powierzchni. Na pozostałej przestrzeni pojawiły się już garaże i miejsca parkingowe, a także instalacje dla policyjnych psów. Na dachu budynku głównego stanęła imponująca piętnastometrowa antena, która pozwoli komendzie na komunikację z innymi jednostkami z pominięciem publicznych sieci telekomunikacyjnych.

Na umeblowanie obiektu, nasadzenie zieleni i wszelkie drobne wykończenia Komenda Wojewódzka Policji daje sobie czas do połowy 2019 roku. Wtedy z ulicy Warszawskiej do nowego gmachu mają się przenieść sochaczewscy policjanci.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
10-10-2018
godz.16:00
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 05.07.2020 r. 2892579 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy