O piecach, gazie i bezpieczeństwie

Każdy mógł przyjść i porozmawiać na dowolny temat dotyczący naszego miasta. Za nami kolejna seria spotkań z burmistrzem Piotrem Osieckim. Zaplanowano ich osiem, a ostatnie na ul. Szajnowicza 7 odbędzie się  dziś. Ten rok pokazał, że szczególnie program „Drogi zamiast błota” okazał się sukcesem. Temat dróg, przez lata rozpalający spotkania w dzielnicach, teraz niemal zniknął.

Prawie na każdym spotkaniu mieszkańcy pytali o zbliżający się sezon grzewczy i powszechne na osiedlach domów jednorodzinnych pozbywanie się odpadków w piecach. Co zrobić, gdy z komina sąsiada wydobywa się gryzący dym? Burmistrz prosił, by skończyć ze źle pojmowaną solidarnością, zwracać uwagę sąsiadom podejrzewanym o palenie śmieci, bo czasem najskuteczniejsza jest męska rozmowa. Dodał, że ruszył rządowy program „Czyste powietrze”, w którym do wydania na termomodernizację prywatnych budynków i montaż ekologicznych źródeł ciepła będzie ponad sto miliardów złotych. Spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych zdobyciem takiego dofinansowania odbędzie się 11 października o 18.00 w kramnicach miejskich przy 1 Maja 21.

SCK w Boryszewie
Mieszkańcy pytali m.in. o monitorowanie jakości powietrza w mieście. Piotr Osiecki przypomniał, że w Sochaczewie zamontowano cztery czujniki, a zbierane przez te urządzenia dane można śledzić na bieżąco na stronie Sochaczew.pl. Skarżyli się, że na utwardzonych asfaltem drogach kierowcy mocno wciskają pedał gazu. Pytali, kiedy na ul. Otwartej pojawi się sieć gazowa i kiedy samorząd dokończy asfaltowanie ulic osiedlowych? Burmistrz odpowiedział, że o ułożenie nitki gazociągu mieszkańcy powinni się zwrócić pisemnie do firmy Sime. W Otwartej ma powstać budynek wielorodzinny, więc szansa na sieć gazową rośnie. Jeśli chodzi o asfalt, to w ramach programu „Drogi zamiast błota” w cztery lata asfalt wylano na 54 ulicach. Miasto ma pieniądze i mogłoby nawet dziś zlecić utwardzenie dziesięciu kolejnych, lecz nie może tego zrobić, bo wykonawcy nie mają tzw. mocy przerobowych.

Karwowo – sala parafialna
Wiodącym tematem było bezpieczeństwo. Mieszkańcy zachodniej strony Bzury uskarżali się m.in. na zakłócającą spokój na osiedlu Karwowo młodzież. Zwrócili też uwagę na zbyt rzadkie koszenie traw w okresie letnim na terenach miejskich oraz gruntach należący do zakładu energetycznego. Prosili o więcej koszy na śmieci przy ulicach i usłyszeli deklarację, że takie się pojawią. Mieszkańcy pytali też m.in. o możliwość wydłużenia linii autobusowej w głąb osiedla Karwowo i planowaną wymianę taboru ZKM, budowę chodnika prowadzącego do placu zabaw, dofinansowanie miasta do wymiany pieców, Sochaczewski Budżet Obywatelski oraz postępy w przygotowaniach do budowy nowego mostu na Bzurze.

Miejskie Przedszkole nr 7
Na wstępie Piotr Osiecki przypomniał, że powiat, z pomocą ratusza, prowadzi w tej części miasta dużą inwestycję - modernizuje trzy ulice w rejonie dworca kolejowego. Lada dzień ruszy asfaltowanie części ulicy Żwirki i Wigury, między sklepem PSS Społem a miejskim placem zabaw. Poinformował, że UM przymierza się do budowy podjazdu dla niepełnosprawnych przy przedszkolu nr 7 oraz wymiany urządzeń na jego placu zabaw.

Mieszkańcy pytali m.in., co dalej z polami czerwonkowskimi? Burmistrz stwierdził, że  chyba czas zmienić podejście do tego terenu i odpowiedzieć na pytania firm zainteresowanych budową domów wielorodzinnych. Zapytany o pusty teren na tyłach Muzeum Kolei Wąskotorowej przypomniał, że w tym miejscu ma stanąć blok (lub dwa) budowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jeden z mieszkańców pytał, dlaczego ratusz zburzył dawną przystań nad Bzurą. Burmistrz wyjaśnił, że od 2014 roku (gdy opracowano projekty i prasa szeroko o nich pisała) wiadomo, że przystań kajakowa wróci w to miejsce. Ulokowana zostanie na niższej kondygnacji nowego budynku, którego górę zajmie piękna kawiarnia z tarasem.

SCK w Chodakowie
Mieszkańcy dziękowali m.in. za remonty ulic Wspólnej i Powstańców Warszawy, rewitalizację parku przy ul. Chopina. Pytali, kiedy nawierzchnia asfaltowa pojawi się na ul. Jasnej, kiedy dokończona zostanie ulica Topolowa, czy planowana jest instalacja oświetlenia w ul. Warzywnej. Chcieli się dowiedzieć, czy przy okazji zapowiedzianej przebudowy drogi wojewódzkiej, czyli ul. Chopina, na odcinku od ronda Jana Pawła II do torów kolejki wąskotorowej, pociągnięta zostanie sieć gazowa. Pojawił się temat wygaśnięcia koncesji firm śmieciowych. Burmistrz potwierdził, że zgodnie z zapowiedziami śmieci znikną z Chodakowa w 2020 roku.

Dzienny Dom Pomocy Społecznej
Uczestnicy pytali, kiedy ruszy remont ulicy Chopina, na odcinku między rondem Jana Pawła II, a torami wąskotorówki. Burmistrz wyjaśnił, że MZDW ogłosiło przetarg na wykonawstwo, otworzyło oferty, ale do podpisania umowy brakuje ok. 1,2 mln zł. Sejmik Mazowsza ma zdecydować 16 października o dorzuceniu brakującej kwoty i wszystko na to wskazuje, że tak się stanie. Padały prośby o więcej patroli policyjnych na ulicy Trojanowskiej. Sugerowano, by na drodze zamontować progi spowalniające. Piotr Osiecki odpowiedział, że przekaże prośbę komendantowi policji, a jeśli chodzi o progi, to z zasady nie montuje się ich na ulicach, którymi porusza się komunikacja miejska.

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkańcy zwracali uwagę na zaniedbane tereny wokół szpitala powiatowego. Wnioskowali o więcej ulicznych koszy przy ul. Gawłowskiej. Zainteresowani byli również tematem budowy oświetlenia i utwardzania kolejnych dróg. Piotr Osiecki odpowiadał też m.in. na pytania o budowę placu zabaw obok bloków przy Gawłowskiej.

Kramnice
Na spotkaniu w kramnicach miejskich dużo mówiono o zieleni na terenie Sochaczewa. Mieszkańcy dziękowali za rewitalizację parku I. W. Garbolewskiego i jednocześnie prosili o zabezpieczenie tego terenu przed aktami wandalizmu. Pytali, czy miasto planuje posiać trawę w pasie drogowym ulicy Licealnej i czy w związku z planowanym remontem ul. Ułanów Jazłowieckich będzie wycinka drzew. Piotr Osiecki zapewnił, że drzewa pozostaną. Mieszkańców interesowało też m.in.: kiedy dokończona zostanie wymiana chodnika w ulicy Wojska Polskiego oraz czy na święto zmarłych ulica Trojanowska będzie już przejezdna.

Redakcja

A A A
09-10-2018
godz.15:59
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 05.07.2020 r. 2892665 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy