Dominowali w drugiej połowie

Pierwsza połowa należała do zespołu z Lublina. W drugiej części gry sochaczewscy rycerze odrobili straty i to z nawiązką. W I kolejce Ekstraligi Rugby, rozegranej w niedzielę 1 września na stadionie w Chodakowie, drużyna Orkana Sochaczew pokonała Budowlanych Lublin 27:15. Spotkanie było transmitowane na żywo na kanale Polsat Sport Fight.

Przed rozpoczęciem meczu uczczono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Drużyny wyszły na środek boiska na czele z flagą narodową, przy asyście członków Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II batalionu 18 pułku piechoty. Rugbiści razem z ponad tysiącem kibiców zgromadzonych na stadionie przy ul. Chopina wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Początek spotkania nie przyniósł wielu emocji. Już w 5. minucie gospodarze byli blisko zdobycia przyłożenia, lecz nic z tego nie wyszło. Sędzia odgwizdał przewinienie na korzyść Budowlanych - Orkan musiał sobie radzić 10 minut w osłabieniu, po tym jak Michał Kępa otrzymał żółtą kartkę, za szarżę bez piłki. Wynik spotkania otworzyli goście w 27. minucie, po celnym kopie na słupy z rzutu karnego. Sochaczewianie starali się grać dużo nogą, oddalając przekopami zagrożenie ze swojej połowy. Udawało się to do momentu aż przyjezdni, wykorzystując przestrzeń na boisku, nie zaczęli wyprowadzać skutecznych kontrataków. W ostatnich minutach pierwszej połowy Budowlani dwukrotnie położyli. Po pierwszych 40. minutach było 15:0 dla ekipy z Lublina.

W przerwie prezes RC Orkan Sochaczew Mieczysław Głuchowski oraz jego zastępca Andrzej Misiak wręczyli podziękowanie za prowadzenie pierwszej drużyny w ubiegłym sezonie trenerowi Andrzejowi Kopytowi. W tym samym czasie rugbiści korzystając z chwili oddechu mobilizowali się przed drugą częścią gry.

Po wznowieniu zawodnicy Orkana spędzili dokładnie 12 minut pod polem punktowym rywali, lecz nie przełożyło się to na zmiany na tablicy wyników. Dopiero w 58. minucie pięć punktów dla Orkana zdobył Adrian Pętlak. Po skutecznym podwyższeniu Michała Kępy do Budowlanych brakowało już tylko ośmiu oczek. 10 minut później, po wygranym młynie, kolejne przyłożenie dla Orkana zdobył Mateusz Pawłowski i ponownie celnie między słupami piłkę umieścił Michał Kępa. Grający w tym meczu jako obrońca (numer 15), kopiący na słupy Michał Kępa, miał 100-procentową skuteczność w tym elemencie gry. W 72. minucie podjął z ponad 40 metrów próbę rzutu karnego. Trafił i dzięki temu Orkan wyszedł na prowadzenie 17:15. Budowlani rzucili się do ataku, lecz to sochaczewianie byli „na fali”. W ostatnich trzech minutach spotkania zdobyli jeszcze 10 punktów. Trzecie przyłożenie dla Orkana zdobył Jakub Młyńczak i dwukrotnie celnie na bramkę (z karnego i podwyższenia) kopnął wspomniany już Michał Kępa.

Po meczu odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. trenerów i kapitanów obu drużyn.

- W pierwszej połowie moja drużyna nie trzymała dyscypliny taktycznej, nie robiła tego co ćwiczyliśmy na treningach. Za to w drugiej części gry zawodnicy młyna przejęli na siebie ciężar gry i dzięki temu udało się wygrać ten mecz – komentował trener RCO, Michaił Czaczua.

- Dziękuję bardzo kibicom, którzy tak licznie przyszli wspierać nas na stadionie w Chodakowie. Przyznaję, że upał nam nie sprzyjał. Po pierwszej połowie mieliśmy niezłą „zadyszkę fizyczną”. Wynikało to z tego, że dużo graliśmy nogą, w związku z tym młyn przemieszczał się praktycznie po całym boisku. Ten pięcio, sześciu minutowy oddech podczas przerwy był nam bardzo potrzebny. Wiedzieliśmy, że jedyną szansą na podjęcie wyrównanej walki z Budowlanymi była dominacja w młynie. Bardzo pomogły nam zmiany w drugiej połowie. Szczególnie za dobrą grę w młynie należy wyróżnić Michała Polakowskiego, który wniósł orzeźwienie w tej formacji, wyraźnie zdominował swojego bezpośredniego rywala z Lublina – mówił kapitan Orkana, Maciej Brażuk.

- W meczu z Lublinem wystąpiło czterech zawodników, którzy jeszcze w poprzednim sezonie grali w drużynie juniorów. Na boisko wyszli: Jan Mroziński, Michał Szwarc, Sebastian Misiak i Alan Dutkowski. Bardzo dobrze „zaaklimatyzowali się” na murawie i dobrze wpisali w grę całego zespołu. To dobry znak, że w kolejnych latach będziemy mogli bazować na grze wychowanków naszego klubu – podkreślał wiceprezes RC Orkan, Andrzej Misiak.

W następny weekend rugbiści Orkana Sochaczew zagrają na wyjeździe z drużyną Arki Gdynia.

Orkan Sochaczew - Budowlani Lublin 27:15 (0:15)
Punkty: Michał Kępa 12, Adrian Pętlak 5, Mateusz Pawłowski 5, Jakub Młyńczak 5

Skład Orkana: Michał Kępa, Michał Szwarc, Artur Fursenko (czasowa 20' Krystian Mechecki, 75' Antoni Gołębiewski), Jakub Młyńczak, Wojciech Krześniak (27' Krystian Mechecki, 41' Alan Dudkowski), Levani Barkava, Adrian Pętlak, Mateusz Pawłowski, Sebastian Misiak, Michał Gadomski, Maciej Brażuk, Daniel Niemyjski (74' Tomasz Markiewicz), Sandro Jelia (54' Michał Polakowski), Wiktor Dobrowolski (41' Jan Mroziński), Razhdeni Bagaturia (78' Łukasz Syperek).