Kolejny, ale wyjątkowy

Każdy jubileuszowy koncert Cameraty Mazovii jest inny, ale ten, który odbył się w niedzielę 25 sierpnia, był wyjątkowy. Muzyka filmowa połączona z teatrem tańca uczestników Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Unity, dała zupełnie nową jakość.

Muzyka filmowa też nie była taka, jakiej mogła się spodziewać publiczność, która jak zwykle licznie pojawiła się na koncercie. Dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury i dyrygent orkiestry - Artur Komorowski mówił, że przygotowując repertuar do tego występu, uświadomił sobie, że jego termin przypada na ostatni tydzień przed wybuchem wojny. Ludzie żyli niby normalnie, ale w powietrzu wisiało zagrożenie, które się wkrótce ziściło. Dlatego muzyce towarzyszyły, wyświetlane na wielkim ekranie, obrazy zniszczonego Sochaczewa, a układy choreograficzne młodych aktorów niosły niepokój, przerażenie, śmierć, aby za chwilę przejść w stagnację i zupełne otępienie, a następnie w szaleńczy taniec ludzkich ciał. Dyrektor festiwalu Dawid Żakowski, dziękował później za gorące przyjęcie tego tanecznego performance i zapraszał na kolejne festiwalowe wydarzenia.

Camerata Mazovia wykonała na początek składankę amerykańskich melodii westernowych, a później m.in. piękną ścieżkę dźwiękową z filmu "Zapach kobiety", świetnie zagrane "Dzieci Sancheza", oryginalnie zaaranżowaną muzykę do filmu "Piraci z Karaibów". Ogromne wrażenie na słuchaczach zrobiła składanka polskich utworów, wśród których znalazła się muzyka do seriali "Stawka większa niż życie", "07 zgłoś się!", walc z filmu "Noce i dni" czy podniosły polonez z "Pana Tadeusza".

Niedzielne wydarzenie uzupełniały nostalgiczne romanse wykonane po rosyjsku przez Macieja Klocińskiego. Artysta, pochodzący z pobliskiego Żyrardowa, to miłośnik polskiej i rosyjskiej muzyki retro, laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu w 2017 r. w Moskwie. Jego wykonania zachwyciły widownię.

Jednym słowem, gdyby w Sochaczewie prowadzono ranking wydarzeń artystycznych, ten koncert miałby wielkie szanse znaleźć się w jego czołówce.

Jolanta Sosnowska

 

A A A
26-08-2019
godz.07:47
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 19.01.2020 r. 2710712 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy