Tężnia już w maju?

Jednym z projektów, które wygrały w ostatniej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, była budowa tężni solankowej. Zagłosowało na nią ponad 900 osób. To pomysł zgłoszony przez radną Kamilę Gołaszewską-Kotlarz. 26 lutego radni zdecydowali, że odłożone na tężnię 70 tys. zł przekażą Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, by przyszły gospodarz tego obiektu sam zadbał o przeprowadzenie projektu od początku do końca.

Tężnia stanie na terenie Integracyjnego Ogrodu Zabaw i Sportu przy al. 600-lecia. Jak mówi dyrektor MOSiR Mieczysław Głuchowski, miejsce jest już wybrane.
- Przetarg na projekt i wykonanie instalacji został już ogłoszony. Sochaczewska tężnia będzie mieć trzy metry wysokości i cztery szerokości. Zostanie wyposażona w mieszczący 500 litrów zbiornik na solankę. Tężnia zostanie też podświetlona - zapowiada dyrektor MOSiR.
- Dostawca przywiezie i zamontuje gotową instalację. Nasz ośrodek przygotuje teren pod inwestycję oraz doprowadzi do obiektu energię elektryczną. Teren wokół tężni wysypiemy ozdobnymi białymi kamykami. Obok tężni zainstalujemy ławki - dodaje Mieczysław Głuchowski.

Co ciekawe, solanka zasilająca sochaczewską tężnię będzie przywożona bezpośrednio z Ciechocinka. Jej zużycie nie będzie co prawda duże, ale z uwagi na to, że obiekt będzie wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, zbiornik co jakiś czas wymagał będzie uzupełnienia.
Z tężni solankowej będzie można korzystać już na początku maja tego roku.
- Byłam bardzo szczęśliwa, kiedy okazało się, że ten projekt spotkał się z tak dużym poparciem - mówi Kamila Gołaszewska-Kotlarz. - Przecież tężnia będzie miała bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców miasta. I to jest dla mnie szczególnie ważne, bo w radzie miasta pełnię funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. Przypomnę, że terapie tężniowe stosuje się w chorobach dróg oddechowych, takich jak: astma oskrzelowa, nieżyt gardła, nosa, choroby płuc, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, alergia, nerwice, stany zapalne zatok. Chciałabym jeszcze raz podziękować osobom, bez których byłoby mi trudno wypromować tę inicjatywę. Są to Edward Stasiak, który zainspirował mnie do złożenia projektu, a także Zofia Bernacka, Maria Sadowska, Beata Domańska, Marek Księżak i Wiktor Wachowski, którzy bardzo zaangażowali się w promowanie tego projektu.

 

A A A
11-03-2019
godz.08:04
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 20.05.2019 r. 2462848 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy