Zawierzyliśmy Dziecinie
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

 

Hejnał Sochaczewa odegrany z balkonu kramnic i fragmenty nauczania św. Jana Pawła II rozpoczęły tegoroczny Orszak Trzech Króli. Jak co roku zgromadził on tłumy mieszkańców, którzy mimo mrozu wzięli udział w Objawieniu Pańskim.

Już od pięciu lat 6 stycznia jest w Sochaczewie uroczyście obchodzony i za każdym razem przybiera inne oblicze. W tym roku mieszkańcy gromadzili się w trzech miejscach w pobliżu centrum miasta, symbolizujących trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Z każdej ze stron, wraz ze swoimi poddanymi, podążał jeden z królów. Te trzy orszaki na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Żeromskiego i 1 Maja połączyły się w jeden.

Punktualnie o godz. 15, w ślad za kościelnymi dzwonami, z balkonu kramnic rozległ się hejnał miasta, zagrany przez sochaczewskiego trębacza Krzysztofa Orlińskiego. Po nim usłyszeliśmy jeszcze fragmenty nauczania św. Jana Pawła II, w którym znalazły się m.in. słynne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.”

Spod kramnic mieszkańcy miasta, prowadzeni przez Kacpra, Melchiora i Baltazara, wyśpiewując kolędy, wspólnie udali się na poszukiwanie stajenki, znajdując ją przed świątynią Matki Bożej Różańcowej. Spotkali tam świętą Rodzinę, oddali pokłon Narodzonemu Jezusowi i złożyli mu w darze mirrę, kadzidło i złoto.

Usłyszeliśmy tam kolejny fragment z nauczania Papieża-Polaka a także uczestniczyliśmy w zawierzeniu Bogu-Dziecinie Ojczyzny, Miasta i Kościoła. Poseł Maciej Małecki Bożej opiece polecał nasz kraj z jego władzami centralnymi, instytucjami oraz polskie rodziny. Przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek zawierzał Sochaczew i jego mieszkańców, a proboszcz Piotr Żądło modlił się o łaski dla całego Kościoła – papieża, biskupów, dla wszystkich osób konsekrowanych oraz wiernych naszego dekanatu i parafii. Na koniec zebrani przed świątynią otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wielu sochaczewian skorzystało z zaproszenia na koncert, jaki zaraz po uroczystościach odbył się w kościele, ale pewnie nikt nie przypuszczał, że występ ukraińskiego kwartetu "Głosy Aniołów” będzie stał na tak wysokim poziomie. Okazało się, że rzeczywiście usłyszeliśmy anielskie głosy i to w tak różnorodnym repertuarze, że wykonywać go mogą jedynie doskonale wykształceni muzycy. A byli to artyści z wysokiej półki, bowiem kwartet tworzą śpiewacy operowi z Tarnopola na Ukrainie, śpiewacy pracujący w tamtejszej filharmonii.

W ich wykonaniu usłyszeliśmy ukraińskie dumki z towarzyszeniem ludowego instrumentu zwanego bandura, ale także znane utwory muzyki klasycznej (w tym „O sole mio”, „Ave Maria”) i kolędy w ciekawych aranżacjach. Jeśli nawet koncert tematycznie odbiegał od obchodzonego święta, to rekompensowały ten fakt prawdziwe „Głosy Aniołów”.

Jolanta Sosnowska

Treść zawierzenia miasta podpisana przez przewodniczącego rady miasta Sylwestra Kaczmarka oraz burmistrza Piotra Osieckiego:

 

W dniu Objawienia Pańskiego, w którym Mędrcy ze Wschodu, idąc za znakami z nieba, odnaleźli Bożą Dziecinę i oddali jej pokłon, my również oddajemy się pod jej opiekę.

Klęcząc tutaj, w symbolicznym Betlejem, zawierzamy dopiero co narodzonemu Bogu-Człowiekowi nasze miasto, jego mieszkańców, każdą sochaczewską rodzinę. Wierzymy, że maleńki Jezus, który tego dnia, przed wiekami, objawił się całemu światu, spojrzy łaskawie na nasze zamierzenia i plany rozwoju miasta, na potrzeby jego mieszkańców i dobro naszych rodzin, że nadal będzie nas wspierał, prowadził i pomagał podejmować mądre decyzje.

A dzisiaj, wraz z Trzema Królami, chylimy głowy przed Bożą Dzieciną, powtarzając za kolędnikami:

Jezusa narodzonego wszyscy witajmy,

Jemu po kolędzie dary wzajem oddajmy.

Oddajmy wesoło, skłaniajmy swe czoło,

Skłaniajmy swe czoło Panu naszemu

 

 

 

 

A A A
06-01-2019
godz.08:53
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 19.07.2019 r. 2533404 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy