Trzecia edycja Artystycznych Kramnic skradła serca najmłodszych

Za nami trzecia już edycja zajęć plastycznych, warsztatów, spotkań muzycznych i teatralnych w ramach Sochaczewskiej Strefy Dziecięcej Kreatywności. Tym razem Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta przygotował aż sześć ciekawych spotkań. Projekt koordynowała Katarzyna Orlińska.

Po raz pierwszy do Artystycznych Kramnic ratusz zaprosił jesienią 2017 roku. Ich pomysłodawczynią jest naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM Joanna Niewiadomska-Kocik. Od początku pomyślane były jako fuzja różnych dziedzin nauki i sztuki podanych w przystępny i wciągający dzieci sposób. Projekt ugruntował swój sukces podczas II edycji, wiosną 2018 roku. Nie inaczej było tej jesieni. Cykl sześciu spotkań rozplanowano na trzy miesiące, od października do grudnia.

Kramnice wystartowały 7 października, kiedy to dzieci miały okazję spotkać się z czarodziejem. I znowu patio szczelnie wypełnili młodzi widzowie, którzy z zapałem pomagali w magicznych sztuczkach. Nie zabrakło ruchomych obrazów, sztuczek karcianych, pokazów z liną, czy lewitacji.

Iluzjonista Damian Spętany dał nie tylko pokaz niesamowitych umiejętności, ale niejednokrotnie popisał się dystansem do swojej sztuki, czym wywoływał salwy śmiechu wśród publiczności. W pokazie nie zabrakło również elementów dydaktycznych. Dzieci poznały m.in. różnice między przestrzenią dwuwymiarową i trójwymiarową.

Na koniec, zgodnie z ideą przyświecającą spotkaniom w kramnicach, by dzieci na każdym spotkaniu uczyły się nowych rzeczy, uczestnicy mieli okazję nauczyć się dwóch sztuczek magicznych, którymi będą mogli zadziwić np. rówieśników w przedszkolu, czy szkole.

Tej jesieni dzieci miały również okazję do spotkania z teatrem (teatr Conieco zawitał do kramnic ze sztuką „Kolorowe Wiersze - Stefek Burczymucha i inni”). Zespół taneczny „Folklorek” zaprezentował tradycyjne ludowe tańce i przyśpiewki. Nie zabrakło też pokazu dla wielbicieli nauk ścisłych. Heweliusze Nauki w bardzo przystępny sposób przekazali dzieciom ogrom wiedzy związanej np. z zachowaniem się otaczającego nas powietrza.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również pokaz sztuki cyrkowej połączony z nauką żonglowania.

W trzeciej edycji programu nie brakowało też, tak lubianych przez młodych sochaczewian, zajęć warsztatowych. Katarzyna Orlińska i Barbara Derda dbały o umuzykalnienie oraz rozwój plastyczny dzieci. Uczestnicy pracowali np. z porcelaną i płótnem. Barbara Derda podkreśla, że chce pobudzić ekspresję twórczą u dzieci, stawia na swobodną twórczość. Jak mówi, na każde spotkanie przygotowuje odrębny temat, a poza tym nie ingeruje. W listopadzie zaproponowała np. temat „Kramnice bez końca” i w efekcie powstał długi na kilka metrów rysunek, bo dzieci i rodzice dorysowali kramnicom kolejne filary. Również podczas zajęć z umuzykalniania dzieci nie miały szansy się nudzić. Katarzyna Orlińska zapoznawała dzieci z instrumentami, pokazywała, jak uzyskać potrzebne przy tworzeniu orkiestry zgranie. Jak mówi, bardzo ciekawe jest dziecięce spojrzenie na to, w jaki sposób muzyka wpływa na nas i w jaki sposób możemy to przekazać na obrazie, ale nie za pomocą nut, tylko emocji. Podczas jednych z zajęć każdy dostał planszę z zapisanym jednym taktem, kredki i ciastolinę. Dzieci wykonały zupełnie abstrakcyjne prace, wyrażające to, co czuło każde z nich.

Nieodłącznym elementem Dziecięcej Strefy Kreatywności są zajęcia gordonowskie prowadzone przez Magdalenę Jaworską. To propozycja dla maluchów, które poznają dźwięki, kształty, kolory, rytm, fakturę przedmiotów. Po prostu poznają otaczający je świat.

Czwarte Artystyczne Kramnice wystartują w niedzielę 17 lutego. Jedną z atrakcji wiosennej edycji będzie pokaz z ptakami.

 

A A A
03-12-2018
godz.08:43
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 20.05.2019 r. 2462835 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy