Dekada drogi do niepodległości

W Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina do piątku 14 września dostępna będzie wystawa „W drodze do niepodległości”. Ekspozycję oglądają uczniowie w ramach lekcji historii, a popołudniami jest ogólnodostępna dla wszystkich zainteresowanych.

- Wystawa znajduje się w małej sali gimnastycznej. Oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek 10 września. Wzięli w nim udział inicjator przedsięwzięcia - poseł Maciej Małecki, burmistrz Piotr Osiecki, starosta Jolanta Gonta oraz członek zarządu powiatu Anna Ulicka. W uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, którzy również włączyli się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  – powiedział nam dyrektor „Chopina”, Dariusz Miłkowski.

Wystawa zatytułowana „W drodze do niepodległości” na 30 tablicach przedstawia poszczególne etapy odzyskiwania przez Polskę suwerenności oraz sylwetki postaci historycznych, które miały wpływ na losy naszego kraju. Chronologicznie przedstawione są najważniejsze wydarzenia w okresie dziesięciolecia, począwszy od wymarszu I Kompanii Kadrowej do Kongresówki i zdobycia Kielc (6.08.1914 r.), do reformy walutowej autorstwa Władysława Grabskiego (1.04.1924 r.).

Uczniowie zwiedzają wystawę w ramach lekcji. My odwiedziliśmy z aparatem jedną z klas „Chopina” podczas zajęć z nauczycielką historii dr Jolantą Wojciechowską. Popołudniami ekspozycja jest ogólnodostępna dla wszystkich zainteresowanych. Warto się jednak pośpieszyć, bo ekspozycja będzie czynna tylko do piątku, 14 września.

Wystawa jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Zdjęcia i skany dokumentów pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych. (mf)

A A A
11-09-2018
godz.08:42
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 24.06.2019 r. 2509758 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy