Sochaczew na Zlocie ZHP

Czterdziestoosobowa grupa harcerzy z Hufca Sochaczew bierze udział w Zlocie ZHP Gdańsk 2018 - największym edukacyjnym wydarzeniu, jakim ZHP świętuje 100 lat swojego istnienia oraz setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” rozpoczęła się 6 sierpnia i potrwa dziesięć dni.

Dla jego uczestników jest to nie tylko czas zabawy, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności czy poznania Gdańska i Pomorza, ale również służby lokalnym społecznościom, u których będą gościć. Harcerze biorą też udział w grach miejskich, zajęciach wodnych i żeglarskich oraz w wyprawach na teren olbrzymich lasów i rezerwatów na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatnie mogą zwiedzić najważniejsze gdańskie muzea, jak również poznać najważniejsze atrakcje turystyczne w regionie. Codziennie na zlotowej scenie odbywają się koncerty i spotkania z ciekawymi osobistościami, m.in. pisarką Katarzyną Bondą czy podróżnikiem Aleksandrem Dobą.

Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się we wtorek, 7 sierpnia, a jej szczególnie efektownym punktem była utworzona z uczestników największa „żywa” flaga Polski. Tego dnia sochaczewską reprezentację harcerzy odwiedzili Niezawodni Przyjaciele Harcerstwa, wyróżnieni Laską Skautowską - burmistrz Piotr Osiecki i Krzysztof Osmolak wraz z komendantem hufca hm. Krzysztofem Wasilewskim i hm. Julianem Tasieckim. Ze wszystkimi uczestnikami spotkał się natomiast premier Mateusz Morawiecki.

- Sercem imprezy jest utworzone niemal na 100 ha Wyspy Sobieszewskiej miasteczko zlotowe z całą potrzebną infrastrukturą. 14 tysięcy harcerzy i harcerek podzielonych jest na gniazda według chorągwi, których są członkami. Każda Chorągiew przygotowuje ciekawy wystrój – jedni wybudowali replikę Stadionu Narodowego, a inni szyby górnicze. Wszystkie chorągwie stanęły na wysokości zadania i pokazały się z najlepszej strony – relacjonuje phm. Anna Wasilewska, która wraz z sochaczewskimi harcerzami uczestniczy w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dzięki doskonałej współpracy z druhną Anną dysponujemy najświeższymi informacjami i zdjęciami ze zlotu. Można je na bieżąco oglądać na miejskim fb.

Anna i Maciej Wasilewscy - instruktorzy hufca ZHP Sochaczew są jednocześnie przedstawicielami Chorągwi Mazowieckiej oraz autorami bramy, z której zasłynęło gniazdo mazowieckie. Ich brama to namiastka zamku, bo to właśnie z zamków słynie region mazowiecki. Na ogrodzeniu rozwieszone są herby miast i gmin, z których pochodzą drużyny zlotowe. Ponadto każda alejka na terenie gniazda otrzymała imię jednego z książąt mazowieckich, a na placu za bramą, na specjalnym drogowskazie, można sprawdzić odległości do największych miast sąsiednich państw. Sochaczewscy harcerze przygotowali też specjalną wystawę poświęconą miastu i działalności hufca.

Wyróżnieniem dla naszych harcerzy był także udział druhny 4. Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej “Koniczyna” Joanny Dąbrowskiej w odnowieniu przyrzeczenia harcerskiego. Na scenie wspólnie z przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supłem i naczelniczką ZHP hm. Anną Nowosad odczytano prawo harcerskie i treść roty.

- Trwający właśnie ogólnopolski zlot jest preludium do europejskiego zjazdu skautów - Jamboree, którego Wyspa Sobieszewska będzie gospodarzem w 2020 roku. Wówczas ma na nią zjechać blisko 25 tys. osób – sygnalizuje phm Anna Wasilewska.

Póki co jednak przed naszymi harcerzami kolejne zlotowe wyzwania, a jednym z nich jest męczący upał, którego przetrwanie należy do najpoważniejszych zadań zlotu

Jolanta Sosnowska

 

A A A
09-08-2018
godz.09:14
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 25.03.2019 r. 2391444 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy