Miasto będzie walczyć o Azorka

Burmistrz Piotr Osiecki zapowiada walkę o istnienie miejskiego schroniska Azorek w obecnej  lokalizacji. Sochaczew wydaje rocznie na utrzymanie tego ośrodka ponad 400 tysięcy złotych. Schronienie w Azorku znajduje ponad 100 bezpańskich psiaków. Rada Gminy Sochaczew, na terenie której leży obiekt, chce jego likwidacji do dnia 31.08.2019.

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Azorek działa od lat na terenie Gminy Sochaczew w miejscowości Kożuszki Parcel. Nasz samorząd  utrzymuje je dużym nakładem sił i środków. W ostatnich pięciu latach środki przeznaczone na działalność Azroka wzrosły z 192 000 zł w 2013 roku do 424 751 zł w 2017. Do końca maja tego roku utrzymanie schroniska pochłonęło 259 000 zł. Operatorem ośrodka, wyłonionym w przetargu, jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które za opiekę nad bezdomnymi zwierzakami z Azorka otrzymuje od miasta ok. 300 tys. zł rocznie. Do tego dochodzą koszty dzierżawy – ponad 60 tysięcy zł rocznie, usługi weterynaryjne (50 890 zł w 2017 roku) i inne koszty które wynoszą kilkanaście tys. zł rocznie (prąd, ubezpieczenie, zakup materiałów itp.).

- W 2018 roku zainwestowaliśmy blisko 80 tysięcy złotych w nowe boksy dla psiaków, co pokazuje, że nasze plany dotyczące utrzymania schroniska są dalekosiężne. Szykowaliśmy się też proceduralnie do ogłaszania kolejnego konkursu na operatora schroniska (aktualna umowa z TOZ wygasa latem 2019). Nie wyobrażamy sobie, by schronisko mogło przestać funkcjonować – mówi zastępca burmistrza Sochaczewa, Dariusz Dobrowolski, który w zakresie swoich obowiązków ma również opiekę nad zwierzętami.

Niestety, pojawia się realna groźna likwidacji schroniska. Na swej ostatniej sesji Rada Gminy Sochaczew, na wniosek wójta Mirosława Orlińskiego, przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym znajduje się schronisko. Plan zabrania prowadzenia tam takiej działalności. Uchwała gminnych radnych zakłada, że schronisko Azorek może działać w Kożuszkach Parcel do końca sierpnia 2019 roku. Co dalej?
- Prace na planem oczywiście nie trwały od wczoraj. Już w 2016 roku po raz pierwszy negatywnie zaopiniowaliśmy projekty zmian dla tego terenu. Od tamtej pory konsekwentnie negatywnie opiniowaliśmy każdy, kolejny wniosek wójta w tym temacie. Dla nas sprawa jest oczywista. Schronisko wprawdzie jest miejskie, ale tak naprawdę pełni rolę schroniska dla całego powiatu. Żadna gmina nie ma bowiem swego ośrodka tego  typu. Powstanie takiej międzygminnej placówki było zresztą wielokrotnie podnoszone. Niestety, bez odzewu. Miasto na swoich barkach dźwiga więc ciężar utrzymania schroniska. Szkoda by było zaprzepaścić wieloletnie starania – mówi Dobrowolski.

„Burmistrz Miasta Sochaczew kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Sochaczew obejmującego fragment obrębu wsi Kożuszki Parcel wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dotyczące dopuszczenia tymczasowego użytkowania istniejącego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azorek” jedynie do 31.08.2019 r (….). Dopuszczenie do likwidacji Schroniska (…) to przekreślenie wielu lat dobrych praktyk oraz pogłębienie zjawiska bezdomności zwierząt w szczególności ze względu na fakt, że żadna jednostka samorządu terytorialnego  Powiatu Sochaczewskiego nie prowadzi podobnej  placówki” – to z kolei fragment obszernego pisma, które w styczniu tego roku miasto wysłało do Urzędu Gminy Sochaczew, jako odpowiedź na wyłożenie do publicznego wglądu feralnego projektu planu zagospodarowania przestrzennego.

- Będziemy dalej walczyć  o istnienie „Azorka”. Miasto użyje wszelkich, możliwych prawnych środków by zatrzymać wdrożenie w życie zapisów planu, łącznie z zaskarżeniem uchwały Rady Gminy Sochaczew – zapowiada burmistrz Piotr Osiecki. – Jednocześnie mogę zapewnić, że zwierzęta z terenu Sochaczewa, będą zawsze pod opieką. Miasto dbało, dba i będzie dbało o bezdomne stworzenia. To nasz obowiązek prawny, ale też czysto ludzki – kończy Piotr Osiecki.

A A A
06-07-2018
godz.15:33
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 25.03.2019 r. 2391454 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy